Jak připravit zahradu na zimu?

Dny se začínají krátit, průměrná teplota je nižší a ubývá světla. To všechno jsou signály, které by vás měly upozornit na nutnost zazimování zahrady. Nezapomenete-li provést všechna důležitá opatření, pak budou škody způsobené mrazy minimální. A ještě než uhodí ty první, nezapomeňte na vypuštění závlahového systému, pusťte se do čištění okrasného jezírka, zazimujte nádoby s vysazenými rostlinami a nezapomeňte ani na techniku, která nemá přes zimu venku co dělat. Taková ruční pila na řez dřevin by vám nepoděkovala, kdybyste ji nechali napospas zimnímu počasí.

Sklízejte, ale některé druhy nechte v záhonech

Nenechte se zmást prvním dojmem. Podzim se sice nese v duchu sklizně, sluníčko svítí ze všech sil, ale času skutečně není příliš. V momentě, kdy ze stromů začne opadat listí, přijde vhod vysavač listí. Na vašem okrasném trávníku by udělalo více škody než užitku. Využijete ho však společně s dalšími materiály při výrobě listovky nebo ho použijete k přípravě výsadbového záhonu pro brambory. [caption id="attachment_1771" align="aligncenter" width="333"]vysavač listí Vysavač listí[/caption] Měsíce říjen a listopad využijte ke sklizení posledních druhů zeleniny, avšak s ohledem na mírné zimy v minulých letech můžete na zahradě několik druhů ponechat (např. špenát, mangold či kapustu) a sklízet až během zimy. Samozřejmě ještě před tím, než zahrádku pokryje sněhová peřina a udeří mrazy ve vší síle. Mangold a špenát můžete nechat až do příchodu jara. Pak záhony uvolníte nové sadbě.

Jak se zbavit mechu v chodníčcích

Trápí vás mechem zarostlé chodníčky? Můžete se jich snadno zbavit, a to tak, že spáry přelijete horkou vodou. Na druhý den použijte čistič na spáry a preventivně je vyplňte štěrkem a pískem. Sůl a slanou vodu nepoužívejte – hromadila by se v půdě a poškodila ji.

Uskladněte nářadí

V zimě toho na zahrádce příliš dělat nebudete. A nechcete-li na jaře investovat do nového nářadí, nezapomeňte to stávající uskladnit a ochránit ho před nepřízní počasí. Zahradní technika venku nemá co dělat – vše uskladněte na suchém místě. Zároveň vyjměte akumulátory a vezměte si je domů do tepla. Korozi nářadí zabráníte tak, že na něj hadříkem aplikujete speciální ošetřující olej.

Jak na údržbu trávníků?

Pro váš trávník je podzim nejdůležitějším obdobím. Chcete-li ho řádně připravit na zimu, čeká vás vertikutace, dosev, hnojení, odstranění plevele, poslední sečení a ochrana proti chorobám. Podzim je vhodné období pro založení zcela nového trávníku. Co se týče zmíněné likvidace plevele, měli byste tak učinit ještě v průběhu září. Teploty bývají dostatečně vysoké a můžete použít postřik proti pleveli i následný dosev. V průběhu září neopomeňte ani vertikutaci – pomocí ní se z trávníků dostanou zbytky posekané trávy, stařina, plsť a další biologické zbytky. Holé plochy byste měli neprodleně dosít. Sečení trávy by mělo probíhat pravidelně, a to až do listopadu. Samozřejmě s ohledem na počasí. Necháte-li trávu příliš vysokou, může ji během zimy napadnout plíseň sněžná.

Publikováno: 04. 09. 2017

Kategorie: Zahrada | Úprava zahrady

Autor: administrator

Tagy: jak připravit zahradu na zimu | příprava zahrady na zimu