Měkká, nebo tvrdá? Víme, jak správně vybrat matraci!

Spánek je jedním z nejdůležitějších témat, neboť jím trávíme přibližně jednu třetinu života. A máme-li během něj načerpat dostatek energie, musí být kvalitní. K tomu je zapotřebí příjemné prostředí a především vhodně zvolená matrace. Pokud vám stávající podloží nevyhovuje a trápí vás bolesti hlavy, páteře a celková únava – na nic nečekejte a pořiďte si novou matraci. Že nevíte, jak se v široké nabídce zorientovat? My ano a prozradíme vám, jak na to…

Volba tuhosti dle polohy spánku

Všichni máme svou oblíbenou polohu, ve které spíme. A ta patří mezi faktory, které je vhodné při výběru matrace zohlednit. V praxi se řiďte následujícím doporučením:

poloha na boku – měkká nebo středně tvrdá matrace

poloha na břiše – středně tvrdá matrace

poloha na zádech – tvrdší matrace

Ale to není zdaleka vše, tuhost matrace ovlivňuje také tělesná hmotnost, zdravotní problémy a konečně i subjektivní pocit – vy sami přece nejlépe víte, jestli se vám spí lépe na měkčí nebo tvrdší matraci.

Měkké matrace jsou ideální pro osoby s nižší tělesnou hmotností. Jsou vysoce komfortní a přizpůsobivé. Pro „těžké váhy“ jsou ovšem naprosto nevhodné.

Středně tvrdé matrace představují zlatý střed. Jsou pohodlné, přizpůsobivé a jako stvořené pro spáče, kteří během noci často mění polohu.

Tvrdé matrace preferují lidé s bolestmi zad a osoby s vyšší tělesnou hmotností. Vyberete-li si tvrdší matraci i přesto, že nespadáte do ani jedné ze zmíněných skupin, nemuselo by se to líbit vaší páteři.

Jak je to s materiálem?

Aby toho nebylo málo, vaše další rozhodování bude ještě náročnější. V současné době je k mání pestrá nabídka přírodních a umělých materiálů, které mají specifické vlastnosti. Přikloníte-li se k přírodním materiálům, bude vás hřát u srdce ekologický charakter. Zároveň vás potěší vynikající antibakteriální vlastnosti.

Mezi nejprodávanější matrace však patří ty z paměťové neboli líné pěny. Jde o materiál, který mění svou tvrdost podle teploty a tlaku těla. Na těchto matracích nemůže dojít k vzniku proleženin.

Vynikající matrace vyrábí i Češi

Výběr matrace je velmi individuální a nechcete-li udělat chybu, nechte si poradit odborníkem. Na závěr doporučujeme české matrace značky Mabo, které snoubí špičkové vlastnosti a nízkou pořizovací cenu. Seženete je online i v kamenných prodejnách po celé ČR.

Tip na závěr: Přečtěte si i další tipy na téma „jak správně vybrat matraci„.

Zanech komentář

od administrator
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich