Vybíráme podlahovou krytinu. Je lepší vinyl, PVC anebo laminát?

V posledních deseti letech se trendy ve světě bydlení výrazně změnily. Přestože dřevěné podlahy působí elegantním a přirozeným dojmem, po praktické a funkční stránce vás příliš nenadchnou, protože vyžadují poměrně náročnou údržbu. Pokud však prahnete po variantě, která nepotřebuje pravidelnou péči, nabízí se podlahové krytiny z umělých materiálů. Dokonce jsou v dekorech dřeva, a tak dokážou nahradit i dřevěné parkety.

V porovnání se dřevem jsou umělé materiály i levnějším řešením, navíc jim nevadí voda a vysoká zátěž, tudíž takové PVC podlahy uplatníte například i v kuchyních.

PVC podlahy

Pod třemi písmenky PVC se skrývá vícevrstvá syntetická krytina, k jejíž výrobě dochází polymerací z vinylchloridu. Jestliže vám chemická označení nic neříkají, raději přejděme k samotným vlastnostem PVC podlahy. Přední výhodou je především nízká pořizovací cena. Dále vás nadchnou dlouhá životnost a jednoduchá montáž. Pro zeleně smýšlející jedince máme také skvělou zprávu, protože PVC se dá ekologicky zlikvidovat. Vybrat si navíc můžete z různých druhů, jako jsou zátěžové podlahy odolné vůči poškrábání a skvrnám.

Laminát

Mezi další bytové podlahy spadá laminát, jehož cena je ještě nižší než u PVC. Laminátová variace je mnohdy označována jako odolnější alternativa dřeva, neboť se skládá z několika vrstev. Pokládá se podobně jako plovoucí podlaha, tudíž nedochází k lepení k podkladové vrstvě. Počítejte však s tím, že laminát nemá rád vodu, a tak se určitě nehodí do kuchyně anebo místností s vyšší vlhkostí.

Vinyl

Závěrem se podíváme ještě na vinyl, který se snadno a rychle pokládá. Pyšní se perfektními protihlukovými vlastnostmi a přijatelnou cenou. Jelikož se jedná o poměrně odolný materiál, nemusíte se bát, že by došlo k poškození při pádu nějakého předmětu. Pokud se však už stane, že se vinyl poškodí, dá se onen poškozený díl vyměnit za nový.

Zanech komentář

od administrator
„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde