Zelená střecha může domu jedině prospět. O co jde a v čem tkví její výhody?

Co je momentálně v centru pozornosti v souvislosti se střechami rodinných i komerčních objektů? Pokud vás architektura zajímá, pravděpodobně vám neunikl termín „zelená střecha“. Možná jste mu nevěnovali dostatek pozornosti a nabyli jste dojmu, že jde o běžnou krytinu stylizovanou do zelené barvy. Nic takového. Jedná se o nevšední řešení, které může zcela změnit charakter budovy.

Co je zelená střecha?

Zelená střecha je – zjednodušeně řečeno – zahrada na střeše. Nejde přitom o výdobytek moderní doby, v minulosti již byla realizace zelených ploch na střechách budov zkoušena, avšak s ohledem na nedostatečně kvalitní střešní krytiny šlo spíše o slepou uličku. Nyní je vše jinak a zelené střechy nabírají na popularitě. Současné materiály posouvají dané řešení na zcela jinou úroveň. Kromě jedinečného estetického dojmu však stojí za zmínku také praktické a ekologické výhody.

Proč si ji pořídit?

Zelená střecha představuje způsob, jak dostat zeleň i do zastavěných městských částí, případně rozšířit celkovou plochu zahrady. Milovníci nevšedních architektonických počinů si opravdu přijdou na své, neboť jde o vskutku dominantní prvek, který na sebe strhává veškerou pozornost.

Dům se zelenou střechou je krásný a zároveň se podílí na zlepšování životního prostředí. Přispívá ke zvlhčování vzduchu a mírně reguluje jeho teplotu.

Jakou variantu zvolit?

Zelené střechy se realizují ve dvou základních provedeních. Intenzivní zelené střechy jsou komplexnější a propracovanější. Nezadají si s menšími parky a mohou být využity i jako relaxační prostor. Výjimkou nejsou ovocné stromy, keře a další prvky, které byste našli i v klasické zahradě.

Extenzivní zelené střechy mají tenké souvrství a jsou velmi nenáročné na údržbu. K hlavním výhodám patří tepelné a zvukově izolační vlastnosti, významný vliv na mikroklima a velká retence srážkové vody.

Chcete se o zelených střechách dozvědět více? Bližší informace vám rádi poskytnou odborníci ze společnosti Alfafreen. Kontaktovat je můžete na www.alfagreen.cz.

Zanech komentář

od administrator
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich