Briketám a peletám patří budoucnost. Proč s nimi topit?

Topením dřevem už dávno není doménou jen chat a chalup. Moderní doba s sebou totiž přináší i moderní ekologická paliva - brikety a pelety. Díky nim nejen ušetříte při vytápění domu, ale také pomůžete životnímu prostředí. Navíc se na příslušné speciální kotle vztahuje státní podpora programu Zelená úsporám.

Materiálové vlastnosti

Výchozí surovinou pro výrobu dřevených briket je dřevo. To se lisuje bez použití pojiv pod velkým tlakem do různorodých tvarů. Díky pak takto vyvinuté vysoké hustotě a při správném skladování v suchu v podstatě nenasávají vlhkost. Další výhodou je jejich prostorová úspornost, jelikož se mohou formovat do kulatých, blokových a cihlových tvarů. Menší výlisky z téhož materiálu se nazývají dřevené pelety. Ty se vyrábí z odpadů při dřevovýrobě, nejvhodnějším typem jsou pak čisté smrkové piliny. Zde poté taktéž proběhne zpracování a následné slisování pod velkým tlakem. Finálním výstupem jsou stejnoměrné válečky.

Výběr kotle

Mezi speciální kotle se řadí například kotle na zplynování dřeva, pelety a štěpky. Oproti obvyklým kotlům mají až o polovinu vyšší účinnost včetně technologických vymožeností. Při výběru je vhodné kontaktovat se s odborníkem, který vám poradí, jaký typ kotle zvolit podle vašich požadovaných parametrů. Zažádat také můžete o dotaci z programu Zelená úsporám.

Komfort a ekologie

Mezi hlavní výhody patří efektivnější spalování a s tím ušetřené finanční prostředky, minimální emisní zátěž, pohodlná obsluha a technologické přednosti spojené automatickými funkcemi. Oba druhy paliv mají relativně nízkou pořizovací cenu a poměrně vysokou výhřevnost, není nutné je dále zpracovávat a jsou připravené ihned k použití. Nutností je investice do speciálního kotle určeného pro spalování těchto materiálů, motivací však může být program Zelená úsporám ve formě státní podpory.

Publikováno: 29. 04. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator