Návod na připojení a odpojení plynového sporáku

Pořídili jste si nový plynový sporák a čeká vás jeho připojení? A také s tím související odpojení starého sporáku a jeho likvidace? Možná správně tušíte, že tento úkon může být o dost složitější než v případě sporáku elektrického.

Kromě toho je potřeba opravdu vědět, co děláte, a pokud jste nic podobného nikdy nedělali a nemáte na to oprávnění, je lepší celou akci vložit na bedra odborníkovi, který zaštítí správnost provedení.

Proč svěřit připojení plynového sporáku odborníkovi?

Pro mnohé z nás hraje při rozhodování o připojení nového plynového sporáku roli cena. Samozřejmě, že odborné připojení něco stojí. Na druhou stranu právě cena zapojení plynového sporáku je ve srovnání s náklady na případné nehody způsobené neodborným zapojením velmi nízká. V případě zapojení vlastníma rukama musíte totiž počítat se ztrátou záruky na spotřebič.

Nikdy také nevíte, zda se vám sporák podaří připojit správně a nebude hrozit nebezpečí výbuchu, který by měl fatální následky. Pro připojení plynového sporáku je proto vždy lepší oslovit odborníka, nebo jinou oprávněnou osobu. Často vám službu instalace nabídnou rovnou v obchodě při koupi sporáku. Při instalaci vždy vyžadujte potvrzení. Bez něj je to stejné jako byste si sporák instalovali sami. Nebudete tedy moci uplatnit záruku a pojišťovna se k vám v případě nehody otočí zády.

Kromě toho je každá část plynárenské soustavy považována za oblast se zvýšeným nebezpečím, proto jsou zásahy do ní povoleny jen oprávněným osobám. Do těchto zásahů se počítá připojení, odpojení, ale i opravy či výměna plynoměru. Čištění plynového sporáku se do těchto úkon samozřejmě nepočítá - tady se můžete vyřádit.

S jakými typy plynových sporáků se můžete setkat?

Při rozhodování o tom, jaký plynový sporák si domů pořídit, řeší většina z nás zásadní otázku. Volně stojící sporák nebo vestavbu? Obojí má svoje pro a proti.

Vestavný plynový sporák krásně zapadne do kuchyňské linky, nevyčnívá a zabírá velmi málo místa. Naproti tomu volně stojící sporák je samostatnější. Můžete ho umístit kamkoliv v kuchyni, dokonce i doprostřed místnosti, pokud chcete.

Co se však týče instalace, vestavný sporák se obvykle instaluje snáze. Většina kuchařů se sice shodne na tom, že na plynu se zkrátka vaří lépe, ale co když doma plynový rozvod nemáte? Pak vám zbývá buď pořídit místo plynového elektrický sporák, nebo se poohlédnout po kombinovaném sporáku na propan butan.

Jak připojit plynový sporák?

Pokud jste se již rozhodli připojit plynový sporák vlastníma rukama, nezapomeňte, že se jedná o složitý a potenciálně nebezpečný úkol. Nejprve zjistěte, kde je ve vašem domě nebo bytě přívod plynu a tomu přizpůsobte umístění sporáku. Zároveň také zajistěte, aby sporák stál pokud možno na rovné podlaze. Některé moderní plynové sporáky jsou vybaveny nastavitelnými nohami, které umožní nerovnosti eliminovat. Také byste měli vědět, kde je plynový měřič spotřeby. Jakmile znáte tyto dvě věci, můžete začít s připojováním nového sporáku. S vysokou pravděpodobností se do něj nepustíte sami a celou akci svěříte odborníkovi, který by měl v krajním případě zapojení plynového sporáku alespoň zkontrolovat. Komu by se chtělo riskovat. Ale přesto se se zapojením plynového sporáku svépomocí setkat můžete. Řeč je o připojení plynového sporáku na propan butan, které si mnoho lidí často provádí sami třeba na chatě.

Jak připojit sporák na propan butan?

Nejprve je potřeba sehnat plnou plynovou bombu. Tu můžete koupit například na čerpací stanici nebo v hobbymarketech. Pokud chcete připojovat propan butan na běžný plynový sporák, musíte počítat také s nutností pořízení nových trysek. Ty je potřeba následně také seřídit, aby bylo možno efektivně regulovat plamen. K lahvi budete potřebovat také regulátor tlaku, který běžně koupíte v sadě s hadicí a přírubou ve většině hobbymarketů. Myslete na to, že láhev s plynem by neměla být uložena v interiéru domu. Proto je lepší si pořídit delší hadici a pro plynovou láhev vyhradit vhodný výklenek.

Postup krok za krokem

Připojení plynového sporáku na propan butan není žádná věda. Nejprve je potřeba najít seřizovací šroub. Na to bude nutné nahlédnout do návodu. Nejčastěji se ale nachází pod otočným knoflíkem hořáku. Následně můžeme hořák zapálit, plamen zregulovat na minimum a konkrétní knoflík sundat. Nastává ten správný čas pro dotažení seřizovacího šroubu tak, aby měl plamen přibližně 4 mm. Hotovo? Nasaďte knoflík a hurá na další hořák.

Jaké normy dodržovat při připojení plynového sporáku

Domovními plynovody a spotřebiči se zabývá norma ČSN EN 1775  (386441), která řeší bezpečnost a spolehlivost plynových zařízení, termíny jejich pravidelných revizí, ale také způsob jejich zapojení. Její znění pak doplňuje norma TPG 704 01 zabývající se odběrnými plynovými zařízeními a spotřebiče na plynná paliva v budovách. Kromě plynových sporáků tedy v těchto normách naleznete také regule pro zapojení plynového kotle a dalších plynových spotřebičů. Právě v souladu s těmito normami platí, že veškeré zásahy do plynového zařízení by měly být prováděny oprávněnými osobami, tedy revizními a servisními techniky, kteří na to mají patřičná oprávnění.

Jak na odpojení plynového sporáku?

Pořídili jste si nový plynový sporák a čekáte, až vám ho přijdou namontovat? Čekání je dlouhé a vám se chce alespoň trochu využít čas a starý sporák alespoň odpojit. Začněte tím, že vypnete elektrické napájení sporáku. K čemu ho plynový sporák potřebuje? Elektrická zásuvka je u plynového sporáku nutná k zapalování hořáků.

Poté uzavřete plynový ventil a zkontrolujte, že plyn do spotřebiče dále neproudí. Teprve nyní je možné vyšroubovat pojistnou matku. Demontujte sporák od plynového přívodu a odsuňte ho stranou. Pokud neplánujete nový sporák nebo varnou desku instalovat ihned, je doporučeno ji zaslepit víčkem. Pokud budete měnit i starý přívod plynu za nový, počítejte s mírným únikem plynu. Proto je dobré pracovat při otevřeném okně a zajistit, aby v kuchyni nebyl v té době otevřený plamen ani jiskry.

Jak postupovat při opravě plynového sporáku?

Při opravě plynového sporáku je potřeba nejprve identifikovat, před jakým problémem stojíme. Pokud nedochází při poruše k úniku plynu, je šance, že si s její opravou poradíte sami. Nejčastěji se můžete setkat s potížemi s elektrickým zapalováním, při jehož opravě do plynové části vůbec nezasahujete.

Výjimkou není ani mechanické poškození či nedostatečná regulace plynu. Náhradní díly na plynové sporáky seženete obvykle v obchodě, ve kterém jste pořídili i sporák samotný, případně se můžete porozhlédnout po nějakém hobbymarketu. S výměnou hadic či trysek u plynového sporáku se ale raději už obraťte na odborníka.

Publikováno: 24. 10. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator