Co je to dýha a jaké je její využití v praxi?

V dnešním článku se zaměříme na materiál, který se vyrábí z masivního dřeva. Dýha se vyrábí v různých tloušťkách a v praxi nachází vskutku široké uplatnění. Pokud jste si doposud mysleli, že jde o jakousi náhražku dřeva, vyvedeme vás z omylu. Dýha není náhražka, ale plnohodnotný materiál, který se vyrábí z klasických i exotických dřevin. Na trhu jsou však i umělé varianty. V posledních letech se dřevo, jakožto tradiční přírodní materiál, dostává opět do popředí zájmu. Nábytek z masivu jde na dračku, nicméně to neznamená, že by lidé nejevili zájem i o další alternativy, mezi které patří i dýha. A abychom vám udělali jasno, které řešení je lepší, prozradíme vám specifické vlastnosti obojího. Mezi obecné výhody dřeva patří perfektní tvárnost, která umožňuje výrobu pestrého spektra konstrukčních prvků. Za zmínku samozřejmě stojí i ekologický charakter – jde o obnovitelný zdroj se snadnou likvidací a možností recyklace.

Dýha versus masivní dřevo

Kde začít? Hovoříme-li o masivním dřevu, jde o jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů vůbec. Je krásné, má unikátní strukturu a je-li ošetřeno pouze vosky či olejem, pak se vyznačuje zdravotní nezávadností. Z masivu se vyrábí nábytek, podlahy, obklady, okna či dveře. V interiéru působí velice esteticky, nicméně k plošným věcem se příliš často nepoužívá – a to kvůli ceně, menší tvarové a rozměrové stálosti a údržbě. Dřevo má přeci jen jedno negativum, které se projeví v momentě, kdy je zapotřebí plošně větší deskový materiál. Vzhledem ke zbytečně vysoké ceně a riziku, že by se mohlo kroutit, se upřednostňují dýhované DTD nebo MDF desky. Dřevotřískové desky s dýhovaným povrchem se bát nemusíte. Někteří odborníci tento kvalitní materiál považují za ještě lepší než samotné dřevo a nikoliv jako náhražku. V moderním designu se využívá mnohem častěji, působí elegantně a vzdušně. A co je neméně zajímavé? Z jednoho stromu lze vyrobit 120 skříní z dýhy, ale jen pět skříní z masivu. O šetrnosti k přírodě tak nemůže být pochyb. Z dýhovaných desek se vyrábí stoly, skříňový nábytek a vůbec veškeré plošné věci namísto masivního dřeva. Velmi často jsou z dýhy i dvířka skříněk v kuchyňských linkách.

Obraťte se na prodejce kvalitní dekorativní dýhy

Pokud vás dýha zaujala, kontaktujte společnost ALPI – DÝHA, spol s r.o., která je výhradním prodejcem dekorativní dýhy Alpi v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Prodejce má dlouholeté zkušenosti a komunikuje přímo s italským výrobce. To je důvod, proč dokáže zajistit výhodné ceny, rychlou dodávku a bohatou nabídku dekorů. Dekorativní dýhy Alpi jsou vhodné pro pro výrobu špičkového nábytku, jakožto i nábytku na míru. Odborníci ze společnosti ALPI – DÝHA vám rádi poradí s výběrem a doporučí optimální řešení. Další informace najdete na www.alpidyha.cz.

Publikováno: 01. 10. 2015

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator