Hliníková okna a dveře: Poznejte výhody i nevýhody

Pořízení nových oken je významná investice, které by měl předcházet podrobný průzkum aktuálního sortimentu. A ačkoliv se většina lidí nakonec přikloní k plastovým oknům, zhruba desetina volí alternativu v podobě hliníkových oken a dveří. V čem spočívají výhody profilů z tohoto materiálu a proč byste je měli vzít na vědomí i vy?

Proč si pořídit hliníková okna a dveře?

Největší předností hliníkových oken je vysoká odolnost. Nevyrábí se sice pouze z hliníku (část tvoří neměkčené PVC), ale jsou výrazně dražší oproti klasickým plastovým oknům. Stejně jako v případě ostatních materiálů se v souvislosti s hliníkem nabízí situace, kdy je je praktičtější než jiné varianty. Samozřejmě tomu tak nemusí být vždy. Hliníková okna a dveře jsou velmi odolné proti povětrnostním vlivům. Zároveň se na nich téměř neprojevuje opotřebení a neztrácí původní pevnost. Další velká výhoda spočívá v možnosti výroby velkých rozměrů, a to i v takových rozměrech, ve kterých plastová či dřevěná okna vyrobit nelze. Životnost hliníkových oken je extrémně dlouhá i v nepříznivých podmínkách. Někoho může zlákat atraktivní vzhled, který evokuje luxus. Hliníkové profily se vyznačují štíhlostí a působí velmi elegantně. Vzhledem k nízké hmotnosti příliš nezatěžují stavební konstrukci, a navíc je s nimi jednodušší manipulovat Hliníková okna jsou jasnou volbou pro prosklené fasády či do míst, kde jsou žádoucí rozsáhlé okenní sestavy samonosného typu, případně snesou pouze lehkou nosnou konstrukcí. Hliník umožňuje takřka libovolnou povrchovou úpravu a můžete si ho objednat v jakékoliv barvě.

Co vás může od hliníkových oken odradit?

V rámci objektivity se sluší zmínit i nevýhody hliníkových oken a dveří. Ve srovnání s plastem a dřevem je hliník o poznání dražší. Kromě toho může mít o něco horší izolační vlastnosti, což však v praxi závisí spíše na kvalitě provedení. Obrátíte-li se na prověřeného výrobce, nemáte se v tomto směru čeho obávat. Dobrou volbou je ryze česká firma Pruniwerk, která má ve svém výrobním portfoliu hliníkové dveře i okna, ale také střešní světlíky.