Jak postupovat v případě výpadku proudu?

Bez elektřiny je život těžší, než by si jeden myslel. Využíváme ji téměř nepřetržitě, a když vypadne proud, šílíme. Za jakých okolností k tomu může dojít, a co byste měli v případě výpadku dělat? V následujících řádících najdete návod, který jsme pro vás připravili společně s profesionály. Co radí elektrikář Praha 5 z elektro pohotovosti Elektro Elefant?

Přerušení dodávek elektřiny

Pokud jste po bližším přezkoumání došli k závěru, že výpadek proudu nepostihl pouze vaši domácnost, ale naopak se týká celé ulice nebo části města, zůstaňte v klidu a vyčkejte do doby, než problém vyřeší dodavatel energie. Nic jiného vám totiž ani nezbude. Můžete ho kontaktovat telefonicky a poruchu nahlásit, pravděpodobně již o ní bude vědět.

Přerušení dodávky elektřiny nemusí být způsobeno poruchou – distribuční společnost může odběrná místa od energie „odstřihnout“ plánovaně (např. z důvodu opravy), ale o tom musí veřejnost informovat v předstihu minimálně 15 dní. Dle vyhlášky č.540/2002 o kvalitě dodávky elektřiny máte v takovém případě nárok na náhradu 10 % z roční výše poplatků za distribuci, nejvýše však 6 000 Kč.

Porucha pouze u vás doma

Jestliže k výpadku skutečně došlo pouze u vás doma, pokuste se nahodit hlavní jistič. Zároveň se ujistěte, že jste zaplatili fakturu a nedošlo k odpojení ze strany dodavatele – pokud ano, připravte si peněženku, opětovné připojení je poměrně drahá záležitost a je lepší se jí vyhnout včasnou úhradou poplatků.

Ale co když vás dodavatel neodstřihl a tušíte závadu, kterou nevyřešilo nahození jističe? Zavolejte si na pomoc kvalifikovaného elektrikáře. Nepřetržité řešení problémů nabízí například Praha 6 elektrikář z elektro pohotovosti Elektro Elefant. Kontaktní údaje a další informace o službě zavedené firmy, která kromě pohotovostního servisu nabízí také ostatní elekroinstalační práce a revize elektro, najdete na elektro-elefant.cz.

Publikováno: 19. 12. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator