K čemu slouží kalové čerpadlo a jak ho správně vybrat?

Ponorné čerpadlo je praktický pomocník, který nachází využití na zahradě i v průmyslu. Slouží k odčerpání silně znečištěné vody ze septiků, jímek, zahradních jezírek a bývá k nezaplacení v případě zatopeného sklepa. K dostání je několik různých typů v ještě větším množství a provedení. Čím se při výběru řídit?

Typy kalových čerpadel

Než postoupíte k porovnání základních parametrů, ujasněte si, k čemu budete kalové čerpadlo využívat a podle toho zvolte vhodný typ. Sortiment kalových čerpadel lze rozdělit na:
  • kalová čerpadla pro odpadní vodu (pro odčerpávání vody, ve které jsou pevné částice do průměru cca 1 cm; používají se na zatopené sklepy, jezírka či nádrže),
  • kalová čerpadla pro septiky a žumpy (používají se při odčerpávání vody s větším množstvím bláta a pevnými částicemi do průměru cca 4-5 cm; obvykle již mají ochranu před přetížením),
  • kalová čerpadla s drtičem (díky rotujícímu noži si poradí i s většími částicemi; jedná se o čerpadla pro profesionální využití).
Sortiment kalových čerpadel se také dělí na povrchová a ponorná čerpadla. Zatímco povrchové kalové čerpadlo pracuje ze souše, ponorné kalové čerpadlo se ponořuje až na dno místa, ze kterého se odčerpává voda.

Nejdůležitější parametry, které byste si měli pohlídat

Maximální výtlak Hodnota udává, jak vysoko čerpadlo vytlačí vodu. Obvykle se pohybuje mezi 15 až 25 metry, profi zařízení zvládají maximální výtlak přes 80 metrů. Maximální ponorná hloubka Udává hloubku, do které lze čerpadlo ponořit, aniž by došlo k poškození elektrického systému pohonu. Maximální průtok čerpadla Kalová čerpadla sice zaostávají maximálním výtlakem, ale mají co nabídnout z hlediska maximálního průtoku – množství přečerpané vody za jednotku času. V každém případě počítejte s tím, že hodnota udaná výrobcem platí pro ideální podmínky, kterých se vám pravděpodobně nikdy nepodaří dosáhnout.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator