Kamenné obklady? Stejně jako ostatní přírodní materiály jsou i letos hitem

Přírodní materiály nedovedou nahradit žádné napodobeniny. Mají svůj šarm a již sama příroda je připravila pro to, aby byly schopné vydržet i náročné exteriérové podmínky. Kamenné obklady letí a překvapivě mnohdy nejsou ani dražší než různé betonové napodobeniny.

Cokoliv ve venkovním prostředí dostává pořádně zabrat. Kámen však vydrží

V exteriéru bývají materiály namáhané především počasím. Své udělá zima, zejména mráz, mnoha materiálům nesvědčí voda. Jsou též náchylné na poškození škůdci. Typickým příkladem je dřevo. Nejčastěji používaný český smrk nemusí ve venkovním prostředí vydržet déle než čtyři roky, a to přestože jej náležitě ošetříme. Lépe na tom bývají tropické dřeviny, nebo alespoň smrk, borovice či modřín ze severských zemí, kde tyto dřeviny rostou pomaleji v méně příznivých klimatických podmínkách, a díky tomu mají tvrdší a odolnější dřevo. Nahradit dřevo betonem sice jde, ale pro mnohé z nás se jedná o nepřijatelné řešení, přestože se dnes beton snaží věrně napodobit jak dřevo, tak kámen. Kámen je prostě kámen a svůj šarm dává našim interiérům i exteriérům. Kameny do zahrady lze aplikovat mnoha způsoby. Nejen jako obklady a dlažby, ale i nášlapy, valouny a oblázky, štěrky a drtě, kámen na zdění i další kamenné výrobky, například květináče. Na prodej přírodního kamene se zaměřuje společnost BIRO-D a její sortiment naleznete v e-shopu Biro-d.cz.

Upravte si okolí domu

Dům se dovede díky zdařilé práci s přírodním kamenem dokonale propojit se svým okolím. Rozdíl mezi interiérem a exteriérem se dnes často stírá. Z domu do zahrady procházíme jako z místnosti do místnosti. Často též interiér a exteriér propojujeme jednotnými prvky. Jako jeden z nich může sloužit i obkladový kámen, který bude plynule procházet z domu na zahradu, ale klidně i z bytu na terasu. Kamenné obklady umí dát domu i zahradním prvkům neopakovatelný vzhled. Používají se kamenné obklady pravidelného i nepravidelného tvaru, obkladové pásy, hitem je skalní stěna i lámaná skála. Pokud jde o kámen pro dlažbu, tak kamenná dlažba se opět používá jak ta v nepravidelném, tak v pravidelném tvaru. Za tradičně oblíbené se považují kostky. Pro dokonalé chodníčky, kamenné terasy a přístupové cesty jsou důležité i kamenné obrubníky Zapomenout nesmíme na speciality – kamenné bazénové lemy či třeba schodnice.

Publikováno: 13. 02. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Ostatní

Autor: administrator