Kdy je správný čas na stavbu terasy?

Venkovní terasa je místo, které si zamiluje celá rodina. A nejen rodina, ještě mnohem raději se na ní uvelebí návštěva, pro níž je relaxace v komfortním prostředí napojeném na okolní zahradu a přírodu vzácná. Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na realizaci venkovní terasy, ale netušíte, kdy se pustit do díla, přečtěte si tento článek.

Klíčem k úspěchu jsou správné materiály

Někoho může od realizace venkovní terasy odradit představa, že projekt spolkne až příliš mnoho finančních prostředků, a navíc zabere spoustu drahocenného času. Ve skutečnosti to může být i jinak. Náročnost stavby terasy úzce souvisí s výběrem materiálů. Když vsadíte na ta správná terasová prkna a další prvky, půjde vám práce od ruky a neutratíte ani zdaleka tak velkou částku, jak jste si možná zprvu mysleli.

Mráz betonovým základům nevadí

Terasu budete pravděpodobně pokládat na betonovou desku nebo do ní alespoň zapustíte patky. Alternativu představují zemní vruty s konstrukcí. Ale kdy s betonováním začít? Pokud použijete moderní mrazuvzdorný beton, tak vás mrazy nezastaví. A rozhodně se nemusíte bát, že by nevytuhl – díky speciálním přísadám (např. chlorid vápenatý, dusitan sodný nebo uhličitan draselný) již nízké teploty nepředstavují žádný problém.

Jaký materiál pro stavbu terasy zvolit?

Nabídka materiálů, které lze použít ke stavbě terasy, je vskutku pestrá. Většina stavebníků však – navzdory kvalitám některých moderních materiálů – volí cenově dostupné dřevo. Na druhou stranu se není čemu divit, protože právě dřevo (je-li opatřeno kvalitní povrchovou úpravou) odolá vodě i hmyzu a snadno se udržuje. Kromě domácího dřeva se nabízí terasová prkna z exotických dřevin. K nejpoužívanějším dřevinám pocházejícím z České republiky patří modřín. Jeho výhoda tkví v přirozené ochraně pryskyřicí v něm obsažené. Nejtvrdší a nejodolnější dřevinou je dub. Mezi populární „exoty“ pak patří například massaranduba a bangkirai. Spoustu dalších informací o stavbě venkovní terasy, terasová prkna i příslušenství v podobě distančních podložek a rektifikačních terčů najdete na stránkách gardina.cz.

Publikováno: 17. 01. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator