Moderní a designové obklady nejen pro vaše koupelny

Atmosféru koupelny a její charakter udávají do značné míry obklady a dlažby. Zaujmou na první pohled a ledacos napoví o osobnosti majitelů. Plánujete-li rekonstrukci nebo realizaci nové koupelny, obklady a dlažby vybírejte s rozvahou. Moderní design nezná hranic, přesto musí se stylem interiéru ladit. Materiály by současně měly být nadčasové, aby po pár letech používání neomrzely.

Nepřežeňte to s barevností a překombinováním textur

Koupelna má být komorním a intimním místem, ve kterém se musíme cítit dobře. Při navrhování koupelnového prostoru se však můžete dopustit řady chyb, kterými celou atmosféru pokazíte. Zásadní chybou je použití výrazných barev v rámci celé koupelny, které působí roztržitě.

I moderní designové obklady využívají kouzla pestrých barev nebo vzorů, sloužit však mají spíše jako zvýrazňující doplněk. Tento nešvar s nadsázkou komentuje i designérka Ivana Složilová: „Spousta lidí si myslí, že krásnou barevnou/svěží/nenudnou koupelnu bude mít, jen když celou místnost obloží hráškově zelenou nebo oranžovou a kolem dokola udělá navíc barevný pruh.“ Vzápětí dodává, že pestrosti moderní koupelny lze snadno dosáhnout například zakomponováním pouze jedné barevné stěny.

Obklady do koupelny v mnoha podobách

Na trhu narazíte na obkladačky do koupelny v různých formátech, strukturách i barevných kombinacích. Týká se to i materiálů – obklady bývají nejčastěji keramické, mohou však být i z přírodního kamene. Ty vypadají obzvláště luxusně, jsou nadčasové a do moderních koupelen skvěle pasují.

Designové obklady často pracují se strukturou betonu nebo kamene, případně dřeva. Výjimkou pak nejsou ani specifické typy obkladaček, například s patchwork vzory nebo s vystupujícím 3D efektem.

Velkoformátové dlažby jsou stále v kurzu

Výběr dlažby musí probíhat současně s volbou obkladů. Design podlahy a stěn spolu musí ladit a působit harmonicky. Zejména kombinace různých struktur vnáší do prostoru chaos. Při volbě temných obkladů i dlažeb pak může prostor působit stísněně.

S designem prostoru úzce souvisí také výběr formátů dlažby do koupelny. Volbou vhodného rozměru a tvaru můžete místnost opticky rozšířit a do budoucna si ulehčit údržbu. V kategorii designové dlažby do koupelny stále vedou ty velkoformátové, u kterých je počet spár minimální. Prostor opticky zvětšují a současně usnadňují údržbu spár, jejichž čištění bývá pracné.

U výběru designových obkladů je nezbytné vybírat s rozvahou a ideálně se spojit s profesionálními designéry, kteří navedou na správnou cestu. Budete mít jistotu, že získáte nadčasovou koupelnu, která vám bude dělat radost mnoho let.

Publikováno: 18. 05. 2022

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator