Na co se zaměřit před stavbou udírny?

Udírna je praktickým doplňkem zahrad u rodinných domů i chat nebo chalup s přidanou hodnotou v podobě vynikajících pochoutek. Pokud se rozhodneme si ji postavit, měli bychom si předem rozmyslet několik věcí, aby nám následně dobře sloužila. Postavit si udírnu není nijak složité a využít lze různé materiály, kov, dřevo, beton, cihly a například i dřevěné bedny nebo sudy na vodu. Většinou se však ale jedná o provizorní řešení a pokud chceme udírnu kvalitně postavenou a zároveň funkční, je dobré vsadit na klasiku, tedy verzi zděnou. Stavba udírny není nijak složitá, jen je potřeba ji dobře naplánovat a Odpovědět si na určité otázky dopředu. Pak získáme funkčního a praktického pomocníka, který nám bude dělat radost a dobře sloužit po mnoho let, stejně jako našim předkům. Ti využívali uzení především pro konzervaci potravin, které pak vydržely mnohem déle. Co bychom si měli rozmyslet, než se do stavby pustíme?
  • Umístění je důležité především z pohledu praktičnosti. A ohleduplnosti k sousedům. Vybereme takové místo, odkud je nebude obtěžovat kouř. Rozmyslíme si také, kam povede kouř a jaká musí být jeho délka. Pokud si nevíme rady, inspiraci i vhodné typy najdeme na www.kamnarina.cz.
  • Velikost je také dobré naplánovat předem, a to z ohledu na to, jak často a jak velké množství surovin budeme chtít udit. Pokud nás lákají spíše experimenty a zkoušení nových chutí i postupů, je předpoklad, že budeme udit spíše po malých várkách a častěji, pak je vhodnější menší udírna. Jestliže se ale chceme zaměřit na osvědčené chuti ve větším množství, může být správnou volbou udírna větší, třeba i v kombinaci s grilem nebo pecí na pizzu.
  • Materiál, který budeme potřebovat a v jakém množství včetně všech doplňků, jako jsou teploměry do udírny, háčky a úchyty A potřebné věci pro stavbu lepidla, nářadí nebo žáruvzdornou maltu.
Máme plány, rozmyšlenou velikost i nakoupený materiál a pak už nic nebrání tomu, abychom si udírnu postavili a začali ji využívat a těšit se z vlastních vy uzených pochutin.

Publikováno: 15. 01. 2023

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator