Nejznámější choroby paprik

Papriky patří k nejpěstovanějším druhům zeleniny, čemuž nahrávají naše klimatické podmínky. Přesto je pro pěstování paprik vhodnější pařeniště či skleník – na chladnějších místech se jim nemusí tak dařit. V tomto článku vám prozradíme, jaké choroby a škůdci mohou být vaši úrodu fatální.

Škůdci, kteří si na vašich paprikách rádi smlsnou

Nejběžnějším škůdcem, který papriky napadá, jsou mšice. Boj s tímto drobným hmyzem je nepříjemný a vleklý, protože po likvidaci jedné várky se objeví další. Někteří pěstitelé sází na babské rady (např. mytí listů papriky mýdlovou vodou), jiný používají nejnovější insekticidy. Ekologicky smýšlející pěstitelé nedají dopustit na nezávadné přípravky na olejové bázi. Dalším obvyklým hmyzem, který může vaše papriky potrápit, je sviluška chmelová. Poznáte ji tak, že na úrodě vytvoří jemné pavučinky. K likvidaci můžete použít stejné přípravky jako na mšice. Zaznamenáte-li v okolí paprik bílé mušky, právě jste se seznámili s molicemi. Zbavíte se jich pomocí lepových desek. Jednejte však rychle – molice se rychle množí a není snadné se jich zbavit.

Kterých chorob se obávat?

Mezi nejznámější nemoci paprik patří vir mozaiky okurky. Způsobuje deformaci a menší vzrůst plodů. Vir mozaiky okurky poznáte podle hnědých skvrn na listech. Choroba se obvykle objevuje v druhé polovině léta.

K dalším virovým onemocněním patří bronzovitost a skvrnitost paprik. Poznávacím znakem jsou různobarevné, rozptýlené skvrny na listech a zpomalení růstu. Pokud péči o takto nemocné papriky zanedbáte, pravděpodobně uhynou.

Neméně nepříjemná je hniloba kořenového krčku a kořenů. Tomuto neduhu můžete předejít pravidelným střídáním stanoviště, odstraňováním a likvidací napadených částí papriky. Na konci sezóny půdu vydesinfikujte (např. vápnem).

Pozor! Častou příčinou deformace plodů a listů je nepravidelná závlaha, teplotní výkyvy a nedostatek vápníku nebo přebytek draslíku v půdě. Zároveň buďte obezřetní při manipulaci, protože poškozená místa rostliny jsou náchylná na infekce a hniloby.

Pořádná porce zajímavého čtení o zahradě

Chcete-li se dozvědět další zajímavé informace o pěstování rostlin, začtěte se do článků v magazínu Naše zahrada!

Publikováno: 02. 06. 2016

Kategorie: Zahrada | Pěstování

Autor: administrator

Tagy: nemoci paprik | pěstování paprik