Přeprava i odsávání: k čemu všemu se používá potrubí

Potrubí nemusí vždy sloužit jen k vedení vody nebo plynu, jak jsme nejčastěji zvyklí. Naopak, má mnoho využití a neobejdou se bez něj průmyslové závody i výrobny.

Univerzální využití

Každá firma se snaží co nejvíce snižovat náklady a zároveň zefektivnit a zrychlit výrobu. Potrubní systémy pomáhají usnadnit práci a zjednodušit potřebné procesy. Umožňují například přepravovat různé materiály z místa na místo i v rámci jedné haly či závodu, ale za mnohem kratší čas a nižší náklady než lidské ruce. To, co by převážením palet a pytlů se surovinami trvalo několik hodin zabere potrubní přepravě jen několik minut. Potrubí z nerezové oceli se hodí i pro přepravu sypkých surovin, své využití tak má v chemickém a farmaceutickém průmyslu a mnoha dalších, je vhodné i pro styk s potravinami. Často se tak využívá i ve výrobních a potravinářských závodech. Z jedné strany haly přepraví rychle a bezpečně cokoli od mouky a cukru až po obilí nebo psí granule.

Na míru potřebám

Jednotlivé díly a rychlospojky nabízí velkou variabilitu, což umožňuje sestavit a přizpůsobit celý systém na míru danému závodu a jeho požadavkům. Kromě přepravy surovin se potrubí používá také pro vzduchotechniku, filtraci vzduchu a odsávání prachu a par. V kanceláři to možná není tak zřetelné, jak moc je kvalitní vzduchotechnika potřebná, ale v lakovnách, brusírnách a dalších provozech se bez ní neobejdou. Odsávat umožní nejen prach, nečistoty a páry, ale také olejovou mlhu, brusný prášek i nebezpečné výpary. Potrubí pomáhá i při recyklaci surovin, díky nízkotlaké přepravě je třídění rychlejší a pohodlnější. Možností k využití potrubních systémů je mnoho a nemusí se omezovat jen na vodu nebo ropu. V mnoha odvětvích průmyslu je již potrubí součástí výroby, a pomáhá zefektivnit výrobu.

Publikováno: 31. 01. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator