Nepodceňujte rozbor pitné vody ze studny

Rozhodli jste se, že začnete využívat podzemní vodu na vašem pozemku a plánujete stavbu studny? Anebo již studnu aktivně využíváte? V každém případě je nezbytný důsledný rozbor pitné vody, a to i v případě, že byla ještě relativně nedávno vyhovující. Složení vody se může velmi rychle změnit, nejčastěji pak po zimě, kdy se na kvalitě negativně projeví tání sněhu, vydatné deště nebo naopak delší suché období. Odborníci doporučují kontrolu pitné vody alespoň jednou za rok, ideálně právě po zimě. Zdůrazňují, že důležitá je také kontrola zpevněného okolí studny, technického zařízení a vodotěsnosti krytu.

Kdo provádí rozbor vody?

Rozbor vody ze studny zajišťují akreditované laboratoře, které zajistí důkladnou analýzu a v případě, že voda přesáhne hygienické limity, doporučí vhodné řešení. K renomovaným laboratořím s dlouholetými zkušenostmi (od roku 1990) patří českobudějovická společnost ANECLAB s.r.o. Součástí komplexního portfolia služeb je rozbor pitné vody, povrchové, odpadní, balené i podzemní. Pokud vás zajímá cena za rozbor, požádejte o přesnou cenovou kalkulaci. Další informace najdete na www.aneclab.cz.

Vaše zdraví ohrožují bakterie, viry i těžké kovy

Podle každoročních rozborů soukromých studní jsou nejčastějšími problémy škodlivé organismy, zvýšené limity dusičnanů a v neposlední řadě nadbytek železa a jiných kovů. Poměrně překvapivé je i zjištění, že normám nevyhovuje v průměru každá třetí studna. Pravidelná konzumace vody s obsahem škodliviny může způsobit vážné zdravotní potíže. Může se jednat o úplavici, virovou žloutenku typu A a další komplikace. Zda je voda zdravotně nezávadná, často na první pohled není poznat. Skutečnost, že voda není zakalená, neznamená, že v ní nejsou přítomny nežádoucí mikroorganismy a chemické látky. Cena za rozbor vody není vysoká a záleží-li vám na svém zdraví a zdraví vašich blízkých, nesnažte se ušetřit na nesprávném místě. Mít na zahradě studunu je velmi praktické, ale jen za předpokladu, že je voda naprosto v pořádku.

Publikováno: 29. 10. 2015

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: rozbor pitné vody | rozbor vody ze studny