4 praktické tipy jak ušetřit za vodu

Trápí vás vysoké účty za vodu? S rostoucí cenou vodného nic neuděláte, ale můžete snížit celkovou spotřebu a v konečném důsledku tak srazit výdaje. Největší spotřeby vody souvisí s hygienou v koupelně. Prozradíme vám, jak snížit spotřebu o několik set litrů za měsíc!

1.) Začněte se sprchovat

Jestlipak víte, že zhruba polovina denní spotřeby souvisí s osobní hygienou? Netvrdíme, že byste ji měli začít zanedbávat – stačí, když se budete více sprchovat na úkor lázně v napuštěné vaně. Pro srovnání – sprchování si vyžádá přibližně třetinu vody oproti koupeli.

2.) Vyměňte vodovodní baterie

Nemalou částku ušetříte výměnou vodovodní baterie. Pákové a termostatické umyvadlové baterie jsou úspornější a komfortnější než zastaralé kohoutkové baterie. Ovládání pákové baterie je snadné a umožňuje rychlé nastavení požadované teploty. A najde se i další důvod, proč si pořídit moderní vodovodní baterie – stylový design umocní celkový dojem z pěkné koupelny. A když už jsme u kohoutků, kapající kohoutek vás může týdně připravit až od 90 litrů vody. Ročně až o několik set korun, což je podstatně více, než by vás stálo nové těsnění.

3.) Investujte do nové pračky

Pokud vás již delší dobu trápí stará pračka, příliš s její výměnou nemeškejte. Nové modely jsou úspornější - „sežerou“ mnohem méně elektřiny a spotřebují i podstatně menší množství vody. Rozdíl může být i více než 150 litrů na jeden prací cyklus.

4.) Dodržujte některé zásady

Spotřebu vody můžete snížit i bez jakékoliv investice. Stačí, když začnete dodržovat určitá pravidla, která si časem zautomatizujete. V mezičase holení a čištění zubů zavřete kohoutek. V tomto směru je neocenitelná páková vodovodní baterie. Necháte-li téct vodu po celou dobu, proteče až několik desítek litrů. V rámci úklidu nemáchejte hadry pod tekoucí vodou, ale natáčejte si vodu do kbelíku.

Publikováno: 15. 06. 2016

Kategorie: Finance

Autor: administrator

Tagy: jak ušetřit za vodu