Brikety ze dřeva zahřejí v krbu i kamnech

První sníh přesvědčil i ty nejzarytější, že zima už je tady a pár měsíců tu s námi bude. Horký čaj a posezení u krbu je příjemným závěrem dne, jak si ale užít pohodu a nemuset stále chodit přikládat?

Mokré dřevo nehoří

V krbu nebo kamnech topíme většinou dřevem, což ale vyžaduje stále kontrolovat a přikládat. Jakmile si sedneme a chceme odpočívat, už abychom se zvedali kvůli krbu. Většinou totiž připravujeme dřevo na poslední chvíli, skladujeme ho venku a do krbu ho tak dáváme mokré nebo vlhké. Pak špatně hoří, má vysoký odpad a navíc kouří, jak se odpařuje při hoření voda, zanáší kouřovod a tak si přiděláváme práci do budoucna. Topení mokrým dřevem je tak komplikované a neekonomické. U suchého dřeva pak řešíme opačný problém, shoří rychle a moc nezahřeje. Pro kamna i krby jsou ideální dřevěné brikety, které se vyznačují dlouhou dobou hoření, vysokou výhřevností a minimálním odpadem. Vyrábí se lisováním čistých suchých pilin z tvrdých dřevin, jako je třeba dub nebo buk, do tvaru cihel a válců a vznikají levné brikety. V porovnání se dřevem jsou variantou, jak ušetřit čas, své síly a energii i peněženku. Vydrží hořet a sálat teplo několik hodin, nemusíme tak stále chodit přikládat nebo se bát, že oheň vyhasne.

Do kotlů menší peletky

Podobné pohodlí, jako nabízí dřevní brikety pro krby a krbová kamna, by mnoho z nás uvítalo i pro vytápění celého domu. Do kotlů se však nehodí, pro ty se používají dřevěné pelety ve tvaru drobných válečků, které se dobře dávkují kotlům s automatickým podáváním i plně automatizovaným. Peletky pro kotle jsou vyráběné stejnou technologií jako dřevní brikety, tedy lisováním, ale využívá se pro ně měkké dřevo, nejčastěji smrk a borovice. Pelety mají vysokou výhřevnost a zároveň minimální odpad, není tak nutné denně vynášet plný zásobník na popel, ale stačí ho zkontrolovat jen jednou za dva až tři dny. Dřevo spadá mezi obnovitelné zdroje energie, je proto ekologickým řešením vytápění budov i třeba jen přitopením v krbu pro příjemnější atmosféru.

Publikováno: 06. 12. 2021

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator