Co budete potřebovat pro stavbu terasy?

Kde jinde si vychutnat  chuť a vůni čerstvě upražené kávy než na terase? Pokud lahodnému moku s povzbuzujícími účinky neholdujete, můžete si na vzduchu popíjet třeba čaj. A večer něco ugrilovat – způsobů, jak terasu využívat k relaxaci, je zkrátka nespočet. Ale co kdybyste se místo snění pustili do práce? V tomto článku vám prozradíme, co budete při stavbě potřebovat.

Stavíte terasu, nebo verandu?

Ještě než se pustíte do shánění materiálu a komponentů, bez kterých se při stavbě dřevěné terasy neobejdete, ujasněte si, po jaké stavební konstrukci skutečně toužíte. Možná máte totiž spadeno na verandu. Jaký je mezi ní a terasou rozdíl? Zatímco konstrukci dřevěné terasy tvoří jednoduchá plošina, která se obvykle obejde bez betonových základů, veranda naopak bytelným základem disponuje – a navíc můře být i uzavřená. Nachází se u hlavního nebo postranního vchodu a oproti terase má více funkcí. V podstatě se jedná o další místnost, která slouží jako přechodiště mezi domácností a zahradou.

Jaký materiál pro stavu terasy zvolit?

Základ konstrukce terasy tvoří terasová prkna. V zásadě máte na výběr mezi skutečným a umělým dřevem neboli kompozitem (WPC). Obojí nabízí specifické výhody i negativa. Dřevo je levnější, poměrně lehké a přirozeně krásné. Na druhou stranu vyžaduje pravidelnou péči (kromě důkladného čištění také renovaci laku), a navíc je náchylné na vznik plísně či napadení dřevokazným hmyzem. Co se týče WPC, veškeré nevýhody typické pro dřevo jsou eliminovány, což logicky kompenzuje vyšší pořizovací cena. Zároveň je nutné počítat s tím, že se kompozit na přímém slunci více rozpaluje.

Jaké další stavební prvky budete potřebovat?

Terasová prkna máte za sebou. Co ještě budete při stavbě terasy potřebovat? Například distanční podložky, které zajišťují odtok vody (a tím dřevo chrání před zahníváním). Budete-li při stavbě terasy potřebovat dorovnat sklon, použijte k tomu rektifikační terče. Anebo granulátové podložky pod hranoly, které nachází využití v případě lehčího sklonu. A samozřejmě se neobejdete bez vrutů, které zajistí přitažení prken a stabilitu konstrukce. Jasnou volbou jsou kvalitní nerezové vruty. Stavební materiály, ale také příslušenství a spoustu skvělých tipů ohledně stavby terasy najdete v eshopu Gardina.cz.

Publikováno: 14. 04. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator