Kupujete nový stromek do zahrady? Na co si dát pozor?

Součástí vaší zahrady není jenom venkovní posezení nebo třeba zahradní lehátko, ale taktéž rostliny. Pěstování ovocných stromů je velmi oblíbenou disciplínou, která nevyžaduje příliš umu. Jen je třeba dodržet několik pravidel. A péče o stromek začíná už při výběru. Pokud si totiž koupíte vitální strom, můžete se těšit z jeho lepšího stavu a možná se také dřív dočkáte i plodů. V tomto článku jsou aspekty, na které byste si při nákupu stromků měli dávat pozor.

Jak starý stromek koupit?

Nabídka stromků je obvykle velice široká. Kromě konkrétního druhu se můžete rozhodovat také nad tím, jak starý stromek koupíte. Je jasné, že mladší stromky budou levnější. Zvažte ale, zda se vám finanční úspora vyplatí. Mladší stromky totiž vyžadují více péče a je možné že neodhadnete jejich vzdálenost od hliníkové pergoly, zahradního domku nebo dalších stavení na zahradě. Při pochybení týkající se správné péče o stromek se může stát, že stromek bude slabý a neponese žádné plody (nebo květy v případě okrasného stromku).

Kde koupit?

V první řadě se rozmyslete, zda budete chtít koupit stromek ze zahradního centra, zahradní školky nebo třeba ze supermarketu. V tomto případě se šetřit nevyplácí. V případě supermarketů máte k dispozici zejména menší odrůdy stromů nebo keřů, nicméně si nemůžete být jisti tím, jak s nimi bylo zacházeno na cestě do supermarketu. Nevíte, jestli stromky nezažily teplotní šok, nebylo s nimi házeno a podobně. Obvykle se vyplatí raději vsadit na místní zahradní školku, která se specializuje přímo na prodej dřevin. Ta s nimi totiž obvykle manipuluje tak, jak to strom vyžaduje.

V nádobě nebo bez?

Při nákupu stromku máte v podstatě dvě možnosti: nakoupit jej v nádobě nebo se zabaleným kořenovým balem. Správnou možností mohou být obě, avšak obecně platí, že stromky v nádobě (květináči) mají kořeny lépe chráněny. Díky tomu se lépe ujímají a rychleji rostou. Na druhou stranu stromy bez nádoby jsou levnější a při šetrném zacházení nemusí být rozdíl s těmi v nádobě znatelný. Pokud bojujete s místem, můžete zvolit levnější trpasličí odrůdy stromů.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator