Co všechno je důležité promyslet, než investujete do jímky

Mnoho z nás i v dnešní době stále potřebuje jímky, žumpy, septiky. Neobejdeme se bez nich tam, kde zatím není veřejná kanalizace, někde ani nikdy nebude. Např. v horách, kde máte chalupu. Pokud budete chalupu rekonstruovat, je nutné zachovat spolehlivou a kvalitní žumpu.

Než vám žumpa dorazí domů

Žumpy a jímky můžete volit z betonu nebo plastu. Co se týče stability a pevnosti, jsou lepší betonové jímky. Taková žumpa vám vydrží sloužit desítky let. Za předpokladu, že bude vyrobena z kvalitního betonu, v němž bude kovová výztuž a bude opatřena penetračním nátěrem. O nepropustnosti by měl výrobce doložit patřičný certifikát. Jímka by měla být volena s ohledem na velikost rodiny, která v nemovitosti bydlí, nebo jak často nemovitost obýváte. Pokud zde trávíte jen letní prázdniny, budou potřeby menší, než u klasického rodinného domu. Nicméně klasický rodinný dům by měl mít žumpu o velikosti 10 – 12 m3. Nejčastější rozměr je betonová jímka 12m3. Nemějte obavu, u výrobců si jistě vyberete, běžně jsou dostupné jímky o objemu 2 – 14 m3. Ty se navíc dají propojit, a tak lze vytvořit nádobu o objemu, který vám bude plně vyhovovat. Velkou předností betonové jímky je její stabilita, není potřeba ji v jámě obetonovávat. Stačí usadit ji do jemného štěrku, kterým vysypete dno. Postačí vrstva 5 – 10 cm. Nehne s ní ani příp. spodní voda.

Betonová jímka bez údržby

Ať už je ve vašem hledáčku jímka Ostrava či jinde, firma, která ji vyrábí, vám ji ráda přiveze. Cena dopravy je závislá na vzdálenosti. Není nutné se o jímku žádným způsobem starat, až na pravidelné vyvážení hustšího obsahu fekálním vozem. Za zvážení stojí i nákup příslušenství, jako např. přejezdovou desku, pokud chcete po žumpě jezdit autem, betonový komín, litinový poklop nebo třeba měřič výšky hladiny. Betonová jímka je léty ověřená. Pokud si ji vyberete, vsadíte na jistotu.

Publikováno: 06. 04. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator