Díky balkonu si můžete vypěstovat voňavé bylinky i krásné květiny

Patříte k lidem, kteří sice nemají zahradu, ale zato můžete a chcete čas trávit na balkoně? I tady lze vytvořit dokonalou zelnou oázu, která vás bude těšit různě zelenými rostlinkami, ať už půjde o zdraví prospěšné bylinky s různými vůněmi, nebo pestrobarevné kytky, které potěší vaše oči a balkon krásně ozdobí.

Správně zvolené bylinky

Na jakou světovou stranu je váš balkon orientován? Rozmarýn, šalvěj, bazalka nebo třeba tymián a levandule porostou dobře na balkonech směrujícím na jih a jihovýchod. Pokud je orientován na východ nebo západ, pěstujte třeba meduňku a mátu. Balkon otočen na sever si žádá bylinky odolnější, což je třeba pažitka, libeček nebo kerblík. Než bylinky rozmístíte, zjistěte si, která má ráda slunce a která polostín. Jen tak se jim bude skvěle dařit. Stejně tak pozor na vhodnou zálivku. Bylinky mohou být v truhlíku spolu, ale jen v případě, že jim můžete zajistit ideální zálivku. Bylinky na balkon nasaďte do závěsných truhlíků na zábradlí nebo třeba obyčejných hliněných květináčů. Využít můžete ale i staré větší plechovky, kbelíky… Pokud investujete, určitě budete spokojeni se závěsnými kaskádovými truhlíky, které mohou mít až pět dílů a vejde se do nich i 15 různých rostlin. Kutilové si mohou ze staré palety vytvořit nástěnný poschoďový záhon. [gallery columns="5" size="medium" ids="3895,3896,3897,3898,3899"]

Květiny na balkon

Tak, jako u bylin, i u květin musíme zohlednit intenzitu slunečního svitu na balkon. Kupříkladu petunie vydrží na slunném balkoně, stejně jako muškáty. Polostín potřebují třeba Voňavé hřebíčky, okrasné kopřivy, Bachyscome nebo Angelonie. Nejlepší je pořídit si samozavlažovací truhlíky, které jsou skvělé i pro případ, že se chcete na dva, tři dny vzdálit z domova. Zelený nebo barevný balkon či lodžie, vám budou dělat velkou radost, potěší mysl a nabídnou skvělý relax.