Jaký si pořídit krb a co všechno k němu potřebujete?

Mít doma krb, krbová kamna nebo klasická kachlová kamna, je prostě paráda. Není nic krásnějšího, si v zimě po náročném dni uvařit čaj a relaxovat pohledem do ohně a hřát se. Přečtěte si, jaké existují možnosti a vyberte si ten správný krb do vašeho domova. Až budete stavět či rekonstruovat dům, určitě ho do stavby zakomponujte.

Typy krbů

Jednoduché moderní krby mívají atypické krbové vložky s různým druhem prosklení. Kromě toho, že slouží k vytápění, jsou také jakýmsi bytovým doplňkem, zajímavým kouskem, který dotváří celkový design interiéru. Velmi pěkně vypadají rovněž kamenné krby, jejich cena se ovšem často šplhá vysoko, což může od pořízení odradit. Dříve byly oblíbené cihlové krby, dnes jejich popularita spíše klesá. Nepříliš rozšířené, avšak krásná, jsou krby s dřevěným obložením. K výrobě se používá vysoce kvalitní dřevo a objednávky jsou obvykle na zakázku. Snadnější a méně nákladnou instalaci vyžadují krbová kamna. Vyžadují mnohem méně prostoru. Výběr je přitom bohatý, a ta jistě najdete ta, která vám budou vyhovovat. Ke krbovým kamnům potřebujete kouřovody, kterými se napojují na komínový systém.

Jaké krbové příslušenství potřebujete?

K odvodu teplého vzduchu z uzavřeného krbového tělesa souží krbové mřížky. Výběr jejich velikosti se podřizuje výkonu krbové vložky a velikosti odvětrávaného prostoru. Pro větší pohodlí je fajn mít v blízkosti krbu koš na dřevo, abyste nemuseli pořád dokola chodit ven. Myslete na to už při navrhování interiéru a nechejte na koš dostatek prostoru. K údržbě krbu budete potřebovat pohrabáče a lopatky. Jejich praktické uložení zajišťují stojany. Obvykle se vyrábějí z kovu. Sloužit mohou také jako dekorace, proto vybírejte nejen podle využití, ale i podle vzhledu. Jestli máte děti, nezapomeňte na ochranné ohrádky před krb, které zabrání případnému popálení.

Publikováno: 14. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator