Gabiony jsou plnohodnotnou variantou oplocení

Čeká vás stavba nového oplocení? Pokud vám z nějakých důvodů nevyhovuje klasika v podobě zděného, dřevěného nebo živého plotu, nezoufejte. Nabízí se ještě další možnost - „staré dobré“ gabiony. O co se jedná a proč je o ně v posledních letech zvýšený zájem?

Co je to gabion?

Slovo gabion pochází z italštiny. Přesněji jde o odvozeninu ze slova gabbione, což znamená velká klec. Ale jak souvisí klec s oplocením vašeho domu? Gabion není nic jiného než drátěný plot naplněný kameny, případně dřevem, kabřincem, zeminou nebo kusy surového skla. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi praktickou a současně vizuálně zajímavou konstrukci, nachází využití také jako prostředky ke zpevnění svahů a násypů nebo ekokoše. Zručnější domácí kutil z gabionu vytvoří i sedací nábytek. Gabiony lze samozřejmě vytvořit vlastními silami, ale podstatně jednodušší je zakoupit hotové sítě na gabiony a poté je svépomocí naplnit a vtisknout jim unikátní vzhled. Podstatné je, aby vybrané horniny odolaly mrazu, jinak by během zimy popraskaly. Na ničem jiném v podstatě nezáleží.

Jaké výhody gabiony nabízí?

K hlavním výhodám gabionů patří pevnost, odolnost a velmi dlouhá životnost (ta logicky závisí na použitém kamenivu). Kombinace čediče a kvalitního železného pletiva je téměř nesmrtelná. Ideální jsou žárově pozinkované sítě s dvojitým drátem, které jsou v případě vlastní montáže až o 80% úspornější. Není zapotřebí kameny skládat, čímž dochází k úspoře jejich množství a logicky menší ceně za dopravu. Zároveň není nutní zajišťovat sítě proti zvlnění. Pokud vás výše zmíněné řešení zaujalo, podívejte se na gabiony prodej, které nabízí František Šťastný z Tábora. Nespornými výhodami gabionového plotu jsou rychlost a jednoduchost výstavby, jakožto i absence jakékoliv údržby. Potěšující je také to, že gabiony ploty lze stavět za jakéhokoliv počasí, a to po celý rok.

Publikováno: 06. 12. 2016

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: gabiony ploty | gabiony prodej