Barvy pro dětský pokoj

Vybrat barvu do dětského pokoje není jednoduchý úkol. Každý odstín působí na dětskou psychiku tak trochu jinak a je proto důležité vybírat uvážlivě. Výběrem vhodné barvy můžete vývoj dítěte příznivě ovlivnit – která z následujících barev bude pro vaše dítě nejlepší? Barvy dělíme na teplé a studené tóny. Teplé barvy jsou pozitivní a povzbuzující, navozují příjemnou atmosféru a dodávají energii. Nejsou však určeny k relaxaci a proto by v pokojíčku dítěte, které je velmi aktivní, neměly teplé barvy převažovat. Oproti tomu studené barvy mají uklidňující účinek, místnost opticky zvětšují a zesvětlují. Rozhodnete-li se pro studené barvy, rozhodně volte světlé odstíny – tmavé studené barvy působí pochmurně až depresivně.

Teplé barvy:

oranžová – hřejivá, pozitivní, podporuje sociální interakci a komunikaci. Přemíra oranžové může být přespříliš stimulující. Ideální je kombinace se studenými odstíny – například s tyrkysovou. žlutá – veselá, zářivá a v mnoha kulturách spojována se štěstím. Působení však záleží na odstínu a intenzitě. Světle žlutá stimuluje paměť, hlubší jemní odstíny koncentraci. Dobře se kombinuje s neutrálními tóny, například šedou. červená – agresivní barva, která není do dětských pokojíčků vhodná. V případě decentního použití naopak dodá energii, odolnost a výkonnost. růžová – ženská, něžná a příjemná barva. Přesto je lepší růžovou zkombinovat (například s bílou), protože při dlouhodobém působení vede přemíra růžové k úzkosti.

Studené barvy:

modrá – opak červené, má relaxační účinky, snižuje agresi, potlačuje úzkost. Hodí se do teplejšího prostředí, kde opticky ochladí. Vhodná je kombinace jasných odstínů s bílou. zelená – spojuje s přírodou a symbolizuje pohodu, vitalitu a zdraví. Do dětského pokoje se tato barva perfektně hodí a dle některých výzkumů má kromě uklidňujících účinků také další pozitivní vlastnosti – podporuje proces učení a čtení. fialová – tajemná, okouzlující, luxusní. Fialová barva je spojována s moudrostí a duchovnem, trendy jsou pastelové odstíny – lila nebo levandule. bílá – čistota, nevinnost, svěžest. Má moderní a nadčasový vzhled a evokuje otevřenost. Chcete-li potlačit studenost, zkombinujte ji s jemnými zemitými tóny, případně ostrými jako je černá. šedá – dříve ponurá a smutná, dnes ji však vnímáme jako neutrální a nadčasovou. Navíc perfektně ladí s akcenty žluté, zelené, fialové nebo jemně růžové. hnědá – teplá a zemitá se do dětských pokojů hodí. Mezi populární odstíny patří čokoládová, mahagonová nebo kávová. Špatnou volbou není ani světle hnědá, jakožto barva přirozeného dřeva. černá – použijete-li černou na některé doplňky a dekorace (a za předpokladu, že je pokoj dostatečně prostorný), může mít na dítě stimulační a zklidňující účinky. Foto: pixabay.com