Hledáte vhodný typ dřeva pro vaše podlahy či terasu?

Jen málokterý materiál má tak výjimečné vlastnosti jako dřevo. Lidé tuto obnovitelnou surovinu používají od nepaměti, a to napříč množstvím odvětví. Zdaleka nejvíce ve stavebnictví, kde se uplatňuje při výrobě podlahových krytin, teras a dalších architektonických prvků. A která dřevina patří k nejvyužívanějším? Pravděpodobně sibiřský modřín, protože právě modřínové lesy patří k nejrozšířenějším na světě. V oblasti Západosibiřské nížiny zaujímá téměř 40 % celkové plochy lesů. Proč je tato dřevina tak ceněná a co se z ní vyrábí, se dočtete v následujících řádcích.

V drsných podmínkách Sibiře rostou stromy s unikátními vlastnostmi

Modřín sibiřský má jedinečnou trvanlivost, které vděčí za pryskyřici v něm obsažené. V podstatě jde o přírodní impregnaci odpuzující vodu a chránící dřevo před napadením houbami. Vzhledem k tomu, že tento jehličnan roste v chladných regionech pomaleji, je tvrdší než modřín opadavý (neboli evropský). Při výrobě se používá zdravé dřevo se sraženými hranami a malým obsahem běle. Typickou vlastností modřínu sibiřského je přítomnost podélných trhlin a ronění pryskyřice, čemuž lze zabránit speciální sadou k odstraňování pryskyřice. Odborníci dále doporučují používat připevňovací prostředky z ušlechtilé oceli a nikoliv ze železa. Drobnou nevýhodou sibiřského modřínu jsou rozdíly v barvě a fládrování. Jedná se o přírodní vlastnosti dřeva a nezbývá, než je tolerovat. V praxi se tato dřevina používá na okna, dveře, zahradní nábytek, podlahy, fasády a parkety.

Thermowood - tepelně zpracované dřevo

Sibiřský modřín samozřejmě není zdaleka jediná dřevina, která se používá v tak širokém měřítku. V posledních letech se stále častěji využívá thermowood neboli termodřevo z borovice. Díky tepelnému zpracování je nebývale odolné proti povětrnostním podmínkám, nehnije a odolá napadení houbami. K dalším výhodám patří dobrá rozměrová stálost, snížená náchylnost k deformací, a minimální kolísání vlhkosti. Dřevo je zkrátka nepostradatelné a jen těžko bychom ho mohli něčím nahradit. Příroda je mocná a v kombinaci s moderními technologiemi vznikají téměř perfektní materiály, o kterých si mohli naši předkové nechat jen zdát.

Publikováno: 26. 04. 2016

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: sibiřský modřín | thermowood