Ideální podlaha: Existuje vůbec?

Klíčový je při zařizování domácnosti výběr podlahy. Možnosti jsou v současné době téměř neomezené. Podlahu můžete mít klasicky pokrytou kobercem, dlážděnou, tradiční dřevěnou, plovoucí laminátovou, vinylovou, z barevného marmolea, ale třeba i koberec z mořské trávy. Asi nemusíme zdůrazňovat, že výběr podlahy je při zařizování domu či bytu velmi důležitý, a to nejen z toho důvodu, že i podlaha vaší domácnosti dodá atmosféru. S dobře zvolenou podlahou bude mít každá vaše místnost svůj rukopis. Mnohem důležitější je ovšem fakt, že se na ní po zbytek života budete dívat, ale hlavně po ní chodit. Rozhodně se vyhněte až přehnaně levným podlahovým krytinám, bezesporu se vám vyplatí, pokud se rozhodnete pro tu dražší.

Vybíráme podlahu

Při výběru podlahy byste si měli ujasnit pár základních faktů. Při jejím výběru mějte v první řadě na paměti typ místnosti a nároky, které tato místnost vyžaduje – jinou podlahu vyberete pro obývák, jinou pro ložnici, jinou pro kuchyni. Do předsíně, či dětského pokoje, což jsou místnosti s vyšší mechanickou zátěží, se určitě hodí laminát, v ložnici, kde je mechanická zátěž nižší, se nemusíte obávat položit podlahu dřevěnou. V druhé fázi si zvolte materiál. Dáváte přednost přírodnímu či syntetickému? Ujasněte si i v jakém stylu chcete bydlet. Zatímco dlažba působí studeně – na mysl i nohy, přírodní materiály obecně navozují příjemné teplo. Ať už ale zvolíte jakýkoliv materiál, mějte na paměti, že podlaha musí dobře izolovat. Pak by vás možná měla zajímat náročnost na údržbu, zkrátka co všechno budete muset dělat pro to, aby vaše podlaha zůstala pokud možno co nejdelší dobu jako nová. V další fázi musíte zvolit konstrukci podlahy (plovoucí, lepená, volně ložená) a nezanedbatelným kritériem je finanční stránka, zkrátka, na kolik vás daná podlaha vyjde. Vzít v úvahu všechny tyto údaje a v nabídce nesčetného množství různých podlahových krytin vybrat tu pravou nemusí být vůbec snadné. Pojďme si tedy ozřejmit, jaké vůbec máme možnosti.

Co říkáte na dlažbu?

Dlážděná podlahová krytina je známá už po staletí, s oblibou ji používali už naši praprapředkové. Její výhody jsou jednoznačné – dlažba je maximálně odolná proti opotřebení a snadno se udržuje. Nevýhodou bývá jednak její tvrdost – pád novorozence na dlažbu může být fatální, a její teplota. Chodit po dlažbě obzvláště v zimě bez ponožek (pokud podlaha nedisponuje podlahovým vytápěním) je riskováním se zdravím. Jsou ovšem místnosti, které si bez snadno udržované dlažby dokážeme představit jen velmi těžko. Jedná se o místnosti, které často přicházejí do styku s vlhkostí a parou, kterými bývají koupelna či kuchyně. Velmi efektně působí dlažba i v obývacím pokoji. Pokud vám nebude vadit, že se po něm budete pohybovat jen v obuvi, tak proč ne? Taková dlažba v obýváku působí velmi elegantně.

Nebo třeba koberec?

Není tomu tak dávno, kdy byla kobercem vybavená téměř každá domácnost. V živé paměti mám i nevkusně květované koberce hýřící těžce identifikovatelnými křiklavými barvami. Jen v naší domácnosti takových koberců bylo asi pět. V každé místnosti jiný. Pamatuji si, že takzvaně in byly imitace perských koberců a výše zmíněné květy. A při listováním nejmenovaného zahraničního časopisu o bydlení mě překvapilo, že tyto vzory se opět vracejí. Koberce ovšem nejsou jen o vzorech. Důležitou roli při výběru této podlahové krytiny hraje materiál, ze kterého je koberec vyrobený (přírodní či syntetický) a dále tzv. zátěžové varianty. Koberec musíte vybírat podle toho, jak intenzívně a čím jej budete zatěžovat. Na trhu v současné době najdete několik zátěžových variant, což znamená, že určitě najdete koberec, který se bude hodit právě pro vaše užití. Pokud je vaším hlavním kritériem pohodlná chůže, sáhněte po měkkém koberci. Takové koberce bývají vyrobeny z umělých vláken – polyamidu, polypropylenu a polystyrenu. Jiný koberec budete vybírat pro alergiky, kteří se koberců mnohdy zbytečně zbavují kvůli přítomným roztočům. Podle posledních vědeckých výzkumů tato skutečnost právě pro alergiky bývá přínosná. Právě proto, že koberec tyto alergeny pohlcuje, neútočí tak přímo na alergikův nos. Výhody koberců obecně jsou jednoznačné – mají nezanedbatelné akustické vlastnosti, jsou příjemné na dotek, horší to ovšem je s jejich údržbou a vězte, že pouhé luxování bohužel nestačí. I pro hospodyňky, které tato skutečnost děsí, máme dobrou zprávu: na trhu v současné době existují i koberce s přídavkem teflonu, díky kterému je můžete utírat studeným hadrem.

Staré lino v novém kabátě

Naštěstí tytam jsou doby, kdy domácnosti našich rodičů a prarodičů hyzdily nevzhledná linolea a oprýskaná pvc. Ne že by tyto podlahové krytiny patřily minulosti, naopak, nejenže do našich životů stále patří, ale tyto krytiny dokonce patří mezi ty nejoblíbenější. Důvodem je jednak jejich nízká cena, tak jejich nenáročná údržba i pokládka, kterou zvládne i laik. Vybrat si můžete mezi nesčetným množstvím vzorů, barev a dezénů. Velmi oblíbené jsou vzory přírodního dřeva, kamenné či keramické dlažby. Takovéto krytiny jsou podle odborníků velmi odolné, a to i proti požáru a vodě, ale jsou i antibakteriální. Nevýhodu pak bývá kratší životnost (odborníci doporučují pořídit si homogenní PVC krytinu, jejíž životnost je o něco vyšší) a protože se nejedná o přírodní materiály, náročnější likvidace.

Marmoleum - přírodní linoleum

Jakýkoliv materiál s přívlastkem přírodní poutá pozornost. Chceme žít v souladu s přírodou, byť se od ní na míle vzdalujeme. A takové marmoleum, které je vyrobeno jen z přírodních a obnovitelných vzorů (lněný olej, borovicová pryskyřice, vápenec a dřevitá moučka) bezesporu je. Co se užitkových vlastností týče, marmoleum je s tloušťkou 2-3 mm velmi odolnou a pružnou krytinou, která dobře izoluje a snadno se udržuje. Ekologická je výroba marmolea i jeho následná likvidace, dokonce jej můžeme použít coby kompost. Velmi snadná je i jeho údržba, na přetření stačí pouhý mop. Jeho nevýhodou je, že ne na každý povrch je možné jej položit. Já osobně si do jedné místnosti chtěla pořídit marmoleum, ale kvůli ne zcela rovnému povrchu to bylo nemožné. A uživatelé si často stěžují na nižší odolnost, která se často projevuje v kancelářích s kolečkovými židlemi.

Korek

Další z tzv. přírodních, tedy stále velmi oblíbených materiálů, jehož nevýhodou je měkkost. Pokud se tedy rozhodnete pro tento typ podlahy, mějte na paměti, že jej budete být nuceni upravit, ať již potažením fólií či nalakováním. Samotná pokládka korkové podlahy je poměrně snadná – při pokládce se sendvičové dvouvrstvé panely lepí nebo pokládají stejným způsobem jako klasická laminátová podlaha.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou stále nejrozšířenější a to pro dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Jsou relativně levné, díky přítomné lysované melaninové pryskyřici velmi odolné (na rozdíl od dřevěné podlahy i proti slunečnímu záření). Při koupi laminátové podlahy si všimněte číselné třídy, které se liší podle toho, pro jaký prostor je daná podlaha určena. Laminátová podlaha na pohled i dotek výborně imituje dřevo, které ovšem není schopna nahradit, ať jde o pocit tepla či coby protihluková bariéra. Tento problém ovšem dokáže vyřešit tzv. lamely s protihlukovou podložkou, což ovšem zvyšuje cenu. Laminát proto doporučujeme do místností s velkou zátěží, jakými jsou předsíně a vstupní haly, kuchyně, místnosti, po kterých pobíhají domácí zvířata. Dobrou zprávou je i snadná pokládka. Nebojte se laminátovou podlahu položit sami, určitě to zvládnete.  Co se životnosti týče, tu mnozí výrobci garantují až na 30 let. Určitě se ale vyhněte levným podlahám vyrobeným z nízkotlakového laminátu.

Klasická dřevěná podlaha

Pokud namítnete, že útulný domov by měl být vybaven klasickou dřevěnou podlahou, budete mít pravdu. Vlastnosti dřeva jsou přeci jen nezastupitelné – výborně izoluje, absorbuje vlhkost a domov zútulňuje. Dřevo je příjemné na dotek a krásně voní. K tomu udržuje vlhkost a krásně, ale především přirozeně vypadá. Podlaha vyrobená ze dřeva navíc splňuje veškerá ekologická kritéria, vydrží i několik generací, což v případě syntetických a jiných krytin není vždy možné. Obrovskou výhodou dřevěných podlah je možnost jejich přebroušení, díky čemuž může být vaše podlaha stále nová. I výběr dřevěných podlah je bohatý – vybírat lze z dřevin tuzemských i exotických, barvu pak můžete přiblížit svému ideálu mořením či nátěry, a to jak ekologicky šetrnými oleji či laky, které zase zvyšují odolnosti proti špíně. Nevýhodou dřeva jako takového bývá jeho měkkost (kterou lze ovšem upravit následnou povrchovou úpravou), péče, kterou dřevěná podlaha vyžaduje (povrchová úprava voskem či olejem) a v neposlední řadě cena, která bývá ve srovnání s podlahou laminátovou mnohonásobně vyšší.

Publikováno: 02. 09. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: administrator

Tagy: jakou podlahu vybrat | nejlepší podlaha