Jak jednoduše vyčistit vaše šperky?

I šperky z ušlechtilých materiálů mohou v rámci let ztratit svůj dokonalý lesk a vzhled. Je to dáno hlavně tím, že se často používají, stejně jako je to dáno hlavně tím, v jakém prostředí se nacházejí. Pojďme se proto podívat na to, jak je vyčistit jednoduše, dokonale a rychle.

Začínáme těmi stříbrnými

Ty dnes patří mezi nejběžnější a tak se informace o samotném čištění budou hodit každému. Pokud i vy doma máte stříbrné šperky, může pomoci jednoduchá rada. Stačí smíchat přípravek na nádobí s vlažnou vodou a do ní daný šperk umístit. Poté si vezměte jemnou utěrku a povrch krouživými pohyby čistěte. Uvidíte, že za pár chvil bude povrch dokonalý. Na závěr stačí opláchnout ve studené vodě.

Poměrně zajímavým a účinným pomocníkem je ale i jedná soda. Z ní je třeba vytvořit specielní směs. Postup přípravy je jednoduchý. Stačí použít tři díly jedlé sody a jeden díl vody. Měla by vzniknout pasta, do které váš stříbrný šperk namočíte. Následně je dobré využít papírové utěrky, kterými začnete váš šperk jemně čistit. Jakmile je vše dokonalé, opět stačí opláchnout studenou vodou a vyleštit do sucha.

Jak na zlato a šperky s kamenem?

Zde se také může dostavit vliv prostředí a častého používání. A i zde může pomoci to co v předchozím případě, a to jedlá soda. Postup je v tomto případě stejný. Pokud je špína intenzivnější, je ideální požít zubní kartáček, kterým se dostanete do jakýchkoliv záhybů. Stejně tak můžete zkusit i jiný postup, který na zlaté šperky velmi dobře zabírá. Stačí si připravit perlivou vodu, do které přidáte několik kapek přípravku na nádobí. Do této tekutiny stačí šperky pouze umístit, a to na dobu zhruba pěti minut. Poté je stačí kvalitním hadříkem vyčistit a budou opět jako nové. Následně opět nezapomeňte šperky omýt pod studenou vodou, vysušit a krouživým pohybem rozleštit k dokonalosti.

Jak na vaše perly?

I ty dnes patří mezi velmi častou součást šperků. Mohou být spojeny třeba s našimi prsteny, stejně jako se může jednat třeba o celé náhrdelníky. Chcete-li znát ten nejlepší možný postup, využijte teplou vodu a šampon. Danou směs si rozmíchejte a následně v ní namáčejte kvalitní hadřík. Tím poté otírejte každou perlu. Ať už jde o zásnubní prsteny, řetízky, nebo náušnice a další šperky s přírodní nebo umělou perlou, funguje postup v obou případech. Platí to i o situacích, kdy se může jednat jak o perlu sladkovodní, tak i tu, která byla kultivována v mořské vodě.

Co vám také může pomoci?

Na závěr je dobré dodat také to, že můžete využít i řadu dalších věcí. Pokud vás zajímá, které to jsou kromě zmíněných babských rad, potom se v nejbližším šperkařství a podobném obchodě ptejte na:

  • Specielní čisticí prostředky na šperky
  • Specielní čistící hadříky

Důležitým krokem k dokonalému vzhledu vašich šperků je ale i to, že se o ně budete také náležitě starat a budete o ně pečovat neustále.

Publikováno: 23. 07. 2015

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: jak vyčistit šperky