Jak přivést vodu na pozemek?

Člověk se obejde bez celé řady moderních vymožeností, ale když přijde na vodu, není prostor k diskuzi. Bez životodárné tekutiny to zkrátka nejde, jenomže co když na pozemek nevede vodovodní přípojka? I takovou situaci samozřejmě můžete vyřešit. Jen vás to bude něco stát. Pokud jste již pozemek bez vody koupili – a nehodláte se ho vzdát, budete se muset k problému postavit čelem a vybrat si, jestli parcelu připojíte na vodovodní řád pomocí přípojky, nebo se přikloníte k jinému řešení, typicky vrtané studni. Ta by vám navíc posloužila také jako zdroj vody užitkové pro zálivku zahrady atd. V případě, že se pozemek nenachází v bezprostřední vzdálenosti od vodovodního řádu, můžete jej nechat prodloužit. Logicky jde o finančně nejnáročnější variantu.

Kdy zvolit vodovodní přípojku?

Pokud se pozemek bez vody nachází v obydlené zástavbě, a tedy i poblíž vodovodního řádu, bude po vás zřízení přípojky nejschůdnějším řešením. Samotné realizaci však předchází vypracování projektu a vyřízení příslušného povolení. Obrátit se můžete například na projekční kancelář Zakra, která nabízí komplexní služby včetně ČOV na klíč.

Vrtaná studna jako rozumná alternativa

Také v případě vrtané studny budete potřebovat projekt a povolení – a k tomu navrch hydrogeologický posudek. Oproti vodovodní přípojce je realizace dražší a vyřizování o něco komplikovanější, ve výsledku však získáte zdroj vody, která vás nebude stát ani korunu.

Průvan v peněžence způsobí prodloužení vodovodního řádu

Nezřídka kdy se stává, že se sice vodovod v obci nachází, ale od pozemku je vzdálen desítky metrů. Ani v takovém případě si nemusíte odpírat klasické připojení k vodovodnímu řadu, počítejte však s vysokou cenou (v závislosti na terénu zaplatíte až 20 tis. Kč za bm). Co dodat závěrem? Pokud jste prozatím ve fázi hledání a nemáte v hledáčku konkrétní pozemek, nezapomeňte na případné budoucí náklady související s přivedením vody – vyhnout se jim můžete jedině tak, že zvolíte parcelu s již připravenou přípojkou, případně vlastní studnou.

Publikováno: 08. 08. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator