Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Pořiďte si ji v exekuční dražbě

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení víkendové chaty, bytu, rodinného domu, firemních prostor nebo jiné nemovitosti? S trochou štěstí narazíte na vhodnou položku na seznamu dražených nemovitostí některého z exekutorských úřadů. Z dražby nemějte strach – jde o naprosto seriózní formu nákupu ve smyslu zákona o veřejných dražbách. č. 26/2000 Sb. Co byste však měli vědět, než se jí rozhodnete zúčastnit?

Cena nemovitostí je mnohem nižší

Účastníky dražby nemovitostí láká možnost vydražit nemovitost za o poznání nižší cenu, než za jakou by se prodala běžným způsobem. Dražit se obvykle začíná na třetině tržní ceny, ovšem položky, které se napoprvé nevydraží, se v dalším kole dražby nabízí i za polovinu reálné hodnoty. V praxi se samozřejmě ceny nemovitostí v dražbě mohou vyšplhat až na úroveň tržní ceny. Vždy záleží na zájmu dražitelů.

Kdo se může dražby nemovitostí zúčastnit?

Dražby nemovitostí v exekuci se může zúčastnit každý, kdo je právně způsobilý jednat sám za sebe. Další podmínkou je plnoletost. Dražit lze také prostřednictvím jiné, zplnomocněné osoby. Zájemci musí předem složit určitou finanční částku, tzv. dražební jistotu. V případě úspěšné dražby se odečte od ceny vydražené nemovitosti. Účastníci, kteří položku nevydraží, ji dostanou zpátky bezprostředně po skončení dražby.

Co dražbě předchází?

Datum konání exekuční dražby nemovitostí oznamuje příslušný exekuční úřad na své úřední desce. Zájemci se dozví všechny důležité informace o dražených položkách i o způsobu dražby (může probíhat i elektronicky).

Má dražba nemovitostí nějaká negativa?

Jedinou nevýhodou je omezená nabídka dražených nemovitostí oproti standardně prodávaným nemovitostem. Zájemce o výraznou finanční úsporu se musí spokojit s tím, co je k mání. Více informací najdete na www.drazba-nemovitosti.com.

Publikováno: 17. 08. 2019

Kategorie: Finance

Autor: administrator