Jak ušetřit v domácnosti? Tipy pro rok 2022

Odborníci na finance vidí letošní rok v temných barvách. Rostoucí inflace nebere konce, a naopak to vypadá, že se v blízké budoucnosti máme na co těšit. Jak k tomu ale přijde domácnost s velmi omezenými příjmy? Pokud momentálně máte hlouběji do kapsy, snažte se v rámci možností co nejvíce utáhnout opasek. Připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů, jak v roce 2022 ušetřit co nejvíce peněz.

Naučte se šetřit s energiemi

Zatímco s výší nájemného či se splátkou hypotéky nic moc nenaděláte, náklady na provoz domácnosti můžete ponížit tak, že se naučíte efektivně pracovat s elektřinou a teplem. Právě energie totiž tvoří nezanedbatelnou složku výdajového koláče – a přitom se nabízí tolik způsob, jak i v běžné domácnosti hospodařit tak, aby účty nezpůsobovaly infarktové stavy. Konkrétní tipy:
  • Nenechávejte běžet „energetické žrouty“ nadarmo – spotřebiče, které aktuálně nevyužíváte, nemusí běžet na stand-by režim.
  • Spotřebiče udržujte v dobré kondici – například námraza v mrazáků může celkovou spotřebu navýšit i o třetinu.
  • Pokud vám rozpočet neumožňuje výměnu spotřebičů za novější, a především úspornější modely, vyměňte alespoň nenažrané žárovky za moderní LEDky. Dají se sehnat levně a jejich provoz je ultra-levný.
  • Levněji se dá i vařit. Například když budete aktivně používat pokličku na hrnci. A když na to přijde, jistě se vám podaří oříznout rozpočet na jídlo – naučte se nakupovat v akcích a snažte se vařit z toho, co máte zrovna doma ve špajzu.
  • Zdaleka nejvíce však ušetříte za teplo. Naučte se kouzlit s termostatem – nepřetápějte – není to zdravé ani levné.

Nakupujte z druhé ruky

Na čem se dá ušetřit zdaleka nejvíce? Třeba na nábytku, elektronice a dalších položkách, které seženete z druhé ruky. Využívejte bazar (např. portál inzercenaklik.cz, kde je inzerce zdarma) k nákupu zánovních a stále funkčních věcí. Stejně snadno můžete prodejem nepotřebných věcí vydělat nějakou tu korunu a přilepšit rozpočtu.

Publikováno: 07. 04. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator