Kovový zahradní nábytek- typy a péče o něj

Kov dnes zažívá renesanci a na naše zahrady a terasy se vrací nábytek z něj vyrobený ať už v tradičním pojetí z oceli, nebo litiny, tak i modernější varianta s hliníkovým rámem a prodyšnou výplní z umělé síťoviny. Je kovový zahradní nábytek vhodnou volbou, a jaké konkrétní typy vybrat pro dané umístění? Tyto otázky si odpovíme v tomto článku.

Kovový nábytek z oceli, nebo z litiny je osvědčenou klasikou

Ocelový, nebo litinový zahradní nábytek má své nezaměnitelné kouzlo a hodí se především do klasických zahrad s nádechem historie. Je velmi masivní, s čímž souvisí jeho vyšší hmotnost, takže není příliš vhodný pro časté přenášení z místa na místo. Na druhou stranu se u něj nemusíte bát převrácení větrem, nebo poškození při hrubějším zacházení, takže je s oblibou používaný nejen v soukromých zahradách, ale také na terasách hotelů, wellness center, venkovních prostorech restaurací apod. K masivnímu kovovému nábytku z oceli, nebo litiny se váže jedna nevýhoda, se kterou je nutno při jeho nákupu počítat a to velká tepelná vodivost kovu, která způsobuje, že se v horkých letních dnech na slunci kovový nábytek rozehřeje natolik, že na něm téměř není možno sedět a v chladnějších dnech působí naopak velmi studeně. Proto je třeba automaticky počítat s pořízením vhodných podsedků, nebo kompletních polstrů na sedací část i opěrku.

Kovový nábytek s hliníkovou kostrou se hodí především do moderních exteriérů

Druhou- a v dnešní době na zahradách mnohem populárnější volbou je venkovní nábytek s hliníkovým rámem a výplní (tzn. sedákem a opěradlem) z umělé textilie, která je řešena jako jemná síťovina. Taková zahradní kovová křesla jsou pak většinou v sestavách se stolem se skleněnou deskou a podobným provedením rámu, jako u křesel. Tyto sestavy hliníkového zahradního nábytku jsou lehké, takže se dobře přenášejí, můžete si je vzít pohodlně na dovolenou, nebo na chatu a mají výhodu v odolnosti vůči počasí, protože hliník je jedním z mála kovů, u kterého nehrozí koroze.