Jak vybrat svářečku? Jaké typy svářeček existují?

Pokud chcete začít svařovat a nejste si jistí tím, kterou ze svářeček na trhu si vybrat, máme pro vás krátkého rádce. V první řadě je třeba ujasnit si, co budete se svářečkou svařovat, kde ji budete používat (v dílně nebo také mimo ni?), jak často ji budete používat. To vám může napovědět, jak vybrat svářečku. Existují tři základní typy, zřejmě ale budete volit ze dvou.

Trafosvářečka

Jedná se o jednu z nejlevnějších možností, nicméně její nevýhodou je to, že ji pravděpodobně budete muset využívat pouze v dílně. Je totiž velmi těžká – váží od 20 kilogramů nahoru, což značně komplikuje její přenos. Tento typ svářečky je náchylný k přehřívání, proto si kupte určitě takovou trafosvářečku, která je vybavena ventilátorem, který ji má v průběhu provozu ochladit. Na škodu není ani automatická funkce vypnutí v případě, že je stroj příliš přehřátý.

Invertorová svářečka

O něco pokročilejší je invertorová svářečka. Má nízkou hmotnost, takže ji oceníte v případě, že ji potřebujete přenášet i mimo dílnu. Taktéž je vybavena celou řadou užitečných funkcí, které trafosvářečka nemá. S touto svářečkou se mnohem lépe pracuje, protože zde existuje mnohem nižší riziko přivaření elektrody, snadno se nahazuje oblouk, a navíc přídatné funkce ještě více zkvalitňují výsledek svařování. Za to všechno si ale budete muset samozřejmě připlatit.

Polyfúzní svářečka

Pokud se doma nechystáte na radikální rekonstrukci všech trubek v domácnosti, pravděpodobně tento typ svářečky nevyužijete. Hodí se totiž ke svařování plastů. Používají ji instalatéři a topenáři, kteří s její pomocí spojují trubky.

Svařování podle materiálu

Pokud víte, že budete svařovat především ocel, a to běžných rozměrů, můžete využít svářečky, které umí svařovat metodou TIG, MMA nebo MIG-MAG. Ocel, která je příliš tlustá nebo její tloušťka není ve všech místech stejná, je dobré svařovat s využitím přídavných funkcí, které jsou označeny jako Bi-Level,PULSE, Short Arc, Spray ArcPoP nebo Slope Down. Pokud k sobě chcete svařovat různé materiály, pak je vhodné, aby vaše svářečka měla některou z těchto funkcí: PoP, SYNERGY, Pulse, Ac/Dc, Slope Down, 2T-4T, Pulse.

Publikováno: 31. 10. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator