Jak vymalovat obývací pokoj?

Chystáte se na rekonstrukci obývacího pokoje, ale nevíte, jak ho vymalovat? Výběr barvy rozhodně nepodceňujte, protože vhodně zvolené odstíny působí pozitivně na lidskou psychiku (a to samé platí i naopak). Chcete-li, aby měly barvy co nejlepší vliv, budete muset vybírat obezřetně. Zároveň se však ničeho nebojte – není to taková alchymie, jak to na první pohled vypadá. Vezmete-li si k srdci několik následujících doporučení, výsledek dopadne na výbornou. Jak tedy vymalovat obývací pokoj?

Není barva, jako barva

Některé barevné kombinace dokáží hotové divy – například opticky rozšíří daný prostor, prosvětlí jej a vůbec zútulní tak, jak by to jiné barvy nedokázaly. V případě obývacího pokoje standardních rozměrů se ovšem nemusíte na nic moc omezovat a jednoduše si ho vymalujte dle svého vkusu. K tomu, aby do sebe jednotlivé tóny harmonicky zapadly, byste však měly mít určité povědomí o jejich dělení.

Základní dělení barev

Barvy dělíme na teplé a studené. K teplým tónům patří odstíny kolem červené a žluté, chladné barvy najdete na opačném konci – kolem zelené a modré. Specifickou kategorii tvoří bílá a černá, které nelze označit jako teplé ani studené. Důležitá je také intentiza barev – barvy bez příměsi šedé jsou čisté a jasné, opačného efektu (mdlejších barev) zase dosáhnete vyšším poměrem šedé.

Začínáme malovat

Teorii máme za sebou a nyní si konečně prozradíme, jak vymalovat obývací pokoj. Bude-li to možné, volte jasné teplé a aktivní barvy, případně trendy kombinace více odstínů. Vyberete-li si výraznou barvu, vyšperkujte interiér střídmějšími doplňky. K nejoblíbenějším trendy barvám patří žlutá, která se skvěle doplňuje s černými detaily, teplá fialová a tmavá červená s bílými detaily. Samozřejmě nezapomeňte na vhodně zvolený koberec, který se nebude s čerstvě vymalovanými stěnami „bít“. Pokud se vám nechce experimentovat, zvolte jedinou barvu a doplňte ji oblíbenou tapetou. Můžete ji dát za televizní obrazovku, na výklenek ve zdi nebo třeba za pohovku. Výběr motivu je zcela ve vaší režii – upoutat mohou geometrické tvary, květinové vzory nebo jen netradiční materiál tapety. Na závěr jsme si nechali několik praktických tipů:
  • Vysoký strop snížíte tmavou barvou a dlouhou místnost ukrátíte tak, že přemalujete protilehlé zdi.
  • Chladu v místnosti se zbavíte teplými tóny. Chladnější barvy nechte v ložnici – hodí se k relaxaci.
Máte-li vlastní doporučení na téma „jak vymalovat obývací pokoj“, podělte se s námi v komentářích! Foto: pixabay.com

Publikováno: 09. 05. 2015

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator

Tagy: jak vymalovat obývací pokoj