Jak vybrat domácí filtr na vodu, aby vám dlouho vydržel

Ne nadarmo se říká, že tam kde není voda, není život. Lidský organismus je vodou tvořený až ze 70 %, takže by se dalo říci, že jsme to, co pijeme. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu však vyplývá, že většina podzemní vody v ČR je znečištěná pesticidy a dalšími chemikáliemi, které se našly také ve vodárenských zdrojích. Možností, jak si dopřát čistou vodu, jsou domácí filtry na vodu.

Proč filtrovat vodu

Důvodů, proč filtrovat vodu pomocí filtru na vodu, je hned několik. Filtrací je možné z vody odstranit škodlivé látky například v podobě těžkých kovů a také další nežádoucí chemikálie, ke kterým patří například chlor spolu s jeho škodlivými sloučeninami, jež mají negativní dopad na chuť vody. Filtrace tedy zajistí lepší kvalitu vody, jež se projevuje lepší chutí a přínosem pro lidské zdraví. Kromě toho filtrovaná voda vyřeší problémy s vodním kamenem a prodlouží životnost spotřebičů.

I kohoutková voda obsahuje škodlivé chemikálie

I přesto, že kohoutková voda podléhá řadě přísných kontrol, obsahuje i nezdravé chemikálie. Nejčastěji se jedná o chlor, pomocí něhož se z vody odstraňují nežádoucí mikroorganismy. Čistička odpadních vod navíc nedokáže z vody odstranit veškeré stopy znečištění, takže kohoutková voda může obsahovat i zbytky léčiv pocházejících z domácích odpadních vod a dusičnany produkované zemědělci.

Balená voda zatěžuje životní prostředí

Řada lidí místo kohoutkové vody volí balenou vodu. Balená voda je však zhruba 500krát dražší než voda kohoutková, a navíc její obal a transport velmi zatěžuje životní prostředí. Ze studie publikované v časopise Science of the Total Environment vyplývá, že pokud by všichni obyvatelé Barcelony (1,35 milionů lidí) přešli na balenou vodu, dopad na ekosystém by byl až 1400krát větší a 3500krát náročnější na zdroje, než pokud by všichni obyvatelé města pili kohoutkovou vodu.

Jaké jsou další důvody, proč filtrovat vodu?

Filtrace pitné vody může přispět také ke zlepšení atopického ekzému, alergie na chlor a také ke změkčení vody. Filtrovaná voda má pozitivní vliv i na chuť vařeného jídla, čaje a kávy. Dalším benefitem je, že po koupání nebude vaše pokožka vysušená, prádlo z pračky bude měkčí a v neposlední řadě vám vydrží déle i řezané květiny.   Filtrace zlepšuje kvalitu i chuť vody.

Podle čeho vybírat filtr na pitnou vodu

Filtr na vodu byste měli vybírat na základě několika parametrů. Jakých?

Zdroj vody

Filtr byste měli volit podle zdroje vody. Rozlišujeme filtry na vodu ze studny a na pitnou vodu z vodáren. Filtry na vodu ze studny vodu filtrují, zbavují nežádoucích chemikálií i mikroorganismů. Voda je po použití filtru zdravotně nezávadná, bez zápachu a zabarvení. Filtr na pitnou vodu z vodáren se montuje většinou pod dřez. Tento filtr vodu zbaví především chloru, ale i dalších chemikálií.

Objem filtrované vody

Filtr na vodu byste měli vybírat také podle objemu vody, kterou chcete filtrovat. Pokud chcete filtrovat pouze vodu na pití, můžete zvolit takzvanou filtrační konvici, která mívá maximální objem 2 litry. Filtrace vody v konvici zabere zhruba 10 minut. V případě, že chcete filtrovanou vodu využívat i na sprchování a vaření, volte filtry na vodovodní kohoutek. Vodu v celém objektu pak filtrují velkoobjemové filtry na vstupu.

Druhy znečištění

Před tím, než se rozhodnete filtr zakoupit, nechte si udělat rozbor vody ze studny nebo se informujte o kvalitě vody z vodovodu, například na místní hygienické stanici. Díky rozboru zjistíte, co voda obsahuje a jaký filtr zakoupit. Znečištění může být mechanické (písek, rez, mikroplasty), organické (viry, bakterie) nebo chemické (chlór, léčiva).

Účel

Filtr byste měli samozřejmě vybírat také s ohledem na to, na co chcete filtrovanou vodu využívat. Jiný filtr je vhodný do kuchyně a jiný na zalévání zahrady.

Jaké typy vodních filtrů existují?

Na trhu je k dostání hned několik druhů vodovodních filtrů, přičemž každý z nich funguje na jiném principu a je vhodný pro jiný typ znečištění. Pojďme si tedy jednotlivé typy ve zkratce přiblížit.

Bateriový filtr

Bateriové filtry se montují přímo na místo, kde chcete mít filtrovanou vodu, nejčastěji pod kuchyňský dřez. Výhodou bateriového filtru je nízká cena a velmi jednoduchá montáž. Bateriový filtr se nejčastěji umisťuje pod dřez.

Velkoobjemový filtr

Velkoobjemové filtry dokážou veškerou vodu, kterou přivádíte do domu, očistit od mechanických, chemických i organických nečistot.

Mechanický filtr na vodu

Mechanický filtr je vhodný zejména v případě, že filtrujete vodu ze studny nebo z vrtu. Tento filtr pomocí jemného sítka vyčistí vodu od mechanických nečistot, které mají negativní vliv na kvalitu vody.

Uhlíkový vodní filtr

Chcete, aby filtr z vody odstranil mimo organických a chemických nečistot také zápach, zbytky léčiv, průmyslových hnojiv a dezinfekcí, ale nepřipravil vodu o minerální látky? Pak zvolte uhlíkový filtr na vodu.

Kombinace mechanické a uhlíkové filtrace vody

Pro domácí filtrování vody se nejčastěji využívá mechanická filtrace v kombinaci s uhlíkovou filtrací, která si poradí s většinou problémů s vodou.

Kapilární filtr

V případě, že využíváte nedezinfikovanou vodu ze studny nebo z vrtu, kde hrozí riziko přítomnosti mikroorganismů, měli byste zvolit i kapilární filtr, který se přidává k mechanickému a uhlíkovému filtru.

Filtr na tvrdou vodu

Pokud voda obsahuje větší množství minerálních látek (tzv. tvrdá voda), dochází ke vzniku vodního kamene, který zanáší baterie a spotřebiče. V tomto případě je vhodné instalovat i filtr na tvrdou vodu, známý také jako změkčovač vody.

Filtr na železo a mangan a filtr s anexovou náplní

Filtr na železo a mangan se používá v případě železité vody a filtr s anexovou náplní v zemědělských oblastech s vyšším výskytem dusičnanů a dusitanů ve vodě.

Rady a doporučení pro výběr a používání filtrů na vodu

Na závěr vám přinášíme ještě několik rad a doporučení spojených s výběrem a používáním filtru.
  • Při výběru filtru se rozhodujte také podle toho, jakou má životnost. Nezapomeňte se seznámit s tím, jak o filtr pečovat, aby vám vydržel co nejdéle.
  • Pokud se rozhodnete pro filtrační konvici, ohlídejte si její životnost. Filtrační patronu, kterou konvice obsahuje, je nutné zhruba po třech měsících vyměnit.
  • Vodu můžete filtrovat i bez zakoupení filtrů, například prostřednictvím převaření nebo s pomocí chemických látek a ultrafialového světla. Jedná se však o neefektivní způsob filtrace, který zabere příliš mnoho času a použití chemických látek může být dokonce nebezpečné.
  • Prošla vaše voda rozborem a neobsahuje žádné škodliviny? I v tomto případě není od věci pořídit si uhlíkový filtr, který zlepší chuť vody.
Chcete, aby voda, kterou pijete a používáte, byla zdravější a chutnější? Pak ji začněte filtrovat pomocí filtru na vodu. Na trhu je k dostání hned několik typů filtrů, které vyřeší všechny vaše problémy s vodou.

Publikováno: 11. 01. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator