Proč si pořídit terasu a jak ji postavit?

Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na pořízení terasy, neměli byste déle váhat. Ne nadarmo se říká, že když se jednomu něco dlouho honí hlavou, měl by se odhodlat k realizaci. A co se týče realizace terasy, bezesporu jde o dobrý nápad. Vytvoříte díky ní další obytný prostor, ve kterém budete trávit čas se svými nejbližšími, a to navíc na čerstvém vzduchu. Představte si, jak popíjíte lahodnou kávu, kocháte se pohledem na zahradu nebo si o víkendu uděláte nezapomenutelnou grilovací párty. Možností využití je víc než dost a stavba není příliš náročná – pro šikovného kutila žádný problém.

Jaký materiál pro stavbu terasy zvolit?

Než se pustíte do realizace terasy, čeká vás výběr materiálu. Nabídka je bohatá a je na vás, zda zvolíte kompozit (dřevoplast), přírodní kámen, keramickou dlažbu, beton, nebo dřevo. Každý z materiálů má své výhody i negativa, ovšem zdaleka nejvíce výhod hovoří právě pro poslední zmíněnou možnost. Dřevěné terasy jsou příjemné na dotek, udržují si komfortní teplotu (nepálí ani nestudí) a vypadají dobře na pohled. V praxi pak samozřejmě záleží také na výběru konkrétní dřeviny. Dobrou odolností proti vlhkosti a trvanlivostí se vyznačují především exotické dřeviny jako Massaranduba, Merbau, Bangkirau, Ipe, Teak a Garapa. Špatnou volbou však nejsou ani prkna z borovice, sibiřského modřínu či západního červeného cedru. Kvalitní dřevo na stavbu terasy seženete například u specializovaného prodejce au-mex.cz, který nabízí také podlahy a saunové palubky.

Jak na stavbu terasy?

Návodů, jak postavit terasu krok po kroku, je na internetu spousta, a to nejen těch psaných – méně zkušený kutil ocení spíše podrobný videonávod. Nezapomeňte, že kamenem úspěchu je správné nářadí (kotoučová a obyč. pila, aku vrtačka/šroubovák, metr, bruska, lopata, pryžová palice, vodováha, kladivo a kolečka pro převoz zeminy). Záležet si dejte především na přípravě podkladu, pohlídejte si mezeru mezi prkny a při jejich montáži použijte dostatečný počet vrutů.

Publikováno: 18. 08. 2019

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator