Jak vyrobit věnec - adventní, na dveře, či na hrob

Adventní věnce se pomalu, ale jistě stávají stálicí v předvánoční výzdobě našich domovů. Věnce lze ale vyrobit i na vchodové dveře nebo na hroby. Výjimkou nejsou ani velikonoční věnce. Možná jste si všimli, že obchodníci se přímo předhání v tom, kdo vám nabídne lepší a nápaditější kousek. Přitom si ale dokonalý originál můžete vyrobit sami doma a suroviny na něj seženete téměř zadarmo.

Jak vyrobit věnec na dveře?

Základem výroby adventního či velikonočního věnce na dveře je věncový základ. Velikost věnce by měla být zvolena tak, aby byla úměrná dveřím. Jakmile vyberete vhodný základ, je čas přejít k zeleni. Zeleň rozmístěte kolem základu tak, aby jej zcela zakrývala. Poté větve zafixujte na místě pomocí provázku nebo drátu.

Jak vyrobit dušičkový věnec?

Tradice pokládání smutečních věnců na hrob pochází již ze 17. století. Hrobový věnec se obvykle vyrábí z čerstvých květin a zeleně. Může však být vyroben i z umělých květin a zeleně. Typickými smutečními květinami jsou růže, gerbery, ale i karafiáty. Ty lze využít ale také jako květiny na pohřeb. Nejdůležitější je, aby byl věnec vyroben z materiálů odolných proti povětrnostním vlivům. Začněte tím, že vyrobíte základnu pro věnec. Ta může být z drátu, polystyrenu nebo dokonce z kartonu. Poté na základ přidejte květiny a zeleň. Ujistěte se, že jsou stonky pevně připevněny, aby nevypadly.

Jak vyrobit velikonoční věnec?

Tradiční velikonoční věnec se vyrábí z čerstvých květin. Nejoblíbenějšími květinami pro velikonoční věnce jsou narcisy, tulipány a lilie. Při výrobě velikonočního věnce začněte opět základem věnce. Poté na základ přidejte květiny. Ujistěte se, že jsou stonky pevně připevněny, aby nevypadly.

Jak vyrobit adventní věnec?

Ještě předtím, než se pustíte do výroby adventního věnce, je důležité si připravit několik věcí. Které to jsou a kde je seženete?

Co si připravit na výrobu adventního věnce?

Mezi ty nejdůležitější věci pro výrobu věnce patří základ věnce. Tím může být cokoliv - od kovového kroužku až po kus drátu omotaného látkou. Praktická je rovněž svázaná sláma anebo základ pro věnec z polystyrenu, který v předvánočním a předdušičkovém období seženete za pár korun v každém supermarketu.

Tou hlavní částí věnce je zeleň. Mohou jí být stálezelené větvičky jehličnanů, lístky břečťanu, až po cesmínu. Nedílnou součástí věnce jsou rovněž ozdoby. Zde můžete skutečně ukázat svou osobnost a použít vše od stuh a klasických vánočních ozdob až po sušené květiny a plody, umělé květiny, vánoční figurky, zkrátka cokoliv vás napadne.

Nedílnou součástí adventního věnce jsou samozřejmě také svíčky. Nezapomeňte si připravit také vázací drát, kterým všechny součásti věnce pevně uchytíte. A důležité je i nářadí, tedy kleště na větve a na drát, případně tavná pistole s lepícími tyčinkami pro uchycení ozdob.

Výroba adventního věnce krok za krokem

Začneme základem adventního věnce. Nejlepší je použít kovový kroužek nebo kus silného drátu omotaného látkou. Pokud použijete slámu, nezapomeňte ji předem alespoň na hodinu namočit do vody, aby se při pozdějším zapalování svíček nevznítila.

Jakmile jste vybrali a připravili základ věnce, je čas přejít k zeleni. Nejoblíbenější jsou stálezelené větvičky jehličnanů, ale skvěle vypadají i listy břečťanu nebo cesmíny. Zeleň naaranžujte na základ tak, aby jej zcela zakrývala. Až budete s výsledkem spokojeni, svažte větvičky vázacím drátem na několika místech kolem kruhu. Nyní je čas přidat dekorace. Až budete se zdobením věnce hotovi, je čas přidat svíčky. Rozmístěte je rovnoměrně na věnec tak, aby se nedotýkaly navzájem ani s žádnou z dekorací.

Jak ozdobit adventní věnec

K tradičním ozdobám na adventní věnec patří drobné vánoční ozdoby, nejrůznější stuhy a mašle, ale také sušené plody či ovoce. Vzhledem k počtu svíček počítejte vždy se čtyřmi kousky od každé ozdoby. Nezapomeňte také na podstavce pro svíčky, které zachytí vosk.

Inspirace nejen pro adventní věnce

Adventní věnec z chvojí je léty prověřenou klasikou, kterou zvládne vyrobit většina z nás. Přitom nezáleží na tom, zda použijeme chvojí z jediného druhu stromu nebo vsadíme na kombinaci několika druhů jehličnanů. Adventní věnec si ale můžete vyrobit i v méně tradiční podobě. Co třeba zkusit věnec z proutí, ze šišek, z větviček anebo z mechu?

Jak udělat věnec ze šišek

Věnec ze šišek používá jako základ šišky. To znamená, že nemusíte shánět žádné chvojí. Šišky je potřeba důkladně přilepit tavnou pistolí k základu věnce. Počítejte ale s tím, že jich bude opravdu hodně. Už samotné množství šišek je samo o sobě krásné, takový věnec není potřeba nijak zvlášť dále zdobit. Pokud ale přece jen chcete i šiškový věnec nazdobit, vsaďte na mech. Tato kombinace vám vyrazí dech.

Jak vyrobit věnec z větviček

Jako základ věnce z větviček můžete použít větve vrby, vinné révy, psího vína anebo jakékoliv jiné dobře ohebné dřeviny. Větvičky budou sloužit jako korpus i zakrytí budou samy o sobě vypadat pěkně. Takto vytvořený věnec je možné již jen lehce dozdobit snítkou jehličí, větvičkou jmelí, drobnými vánočními ozdobami nebo třeba celou skořicí. Takovýto typ věnce využijete nejen jako adventní. Výborně se hodí také jako velikonoční věnec.

Jak vyrobit mechový věnec

Mechový věnec je ideální pro ty, kteří chtějí do svého domova vnést nádech přírody. Hodí se ale také jako dušičkový věnec. Jeho výroba není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Potřebujete jen základ, čerstvý nebo sušený mech a tavnou lepicí pistoli. Pro věnec můžete použít jakýkoliv typ základu, ale nejlépe se osvědčí kovový kroužek nebo drátěný rám omotaný látkou. Začněte tím, že základnu pokryjete mechem. Poté přidejte další mech po obvodu věnce a dbejte na to, abyste zakryli všechny odkryté části základu.

 

Publikováno: 28. 09. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator