Kompostéry potřebuje každý správný zahradník

Práce na záhoncích, plení a kosení, to všechno může dát i tomu nejlepšímu zahradníkovi pořádně zabrat. Zahradničení není nic lehkého a je potřeba tomuto koníčku věnovat spoustu času, abyste zahradu přetvořili k obrazu svému. A přesně v takových případech se hodí mít pomocníka, jakým jsou kompostéry. Šikovná vymoženost, která vám ulehčí hodiny práce.

Užitečná práce

Kompostéry mají jeden, velice důležitý úkol a tím je ekologické využití veškerého zbytkového odpadu z vašeho zahradničení, jako je pokosená tráva, veškerý plevel a další nevítané rostliny, suché listí. Dokonce je možné zde odnést i zbytky jídla, ovšem pozor! Nepleťte si tuto zahradní pomůcku s odpadkovým košem, kam lze odhodit prakticky všechno, co na zahradě najdete. Stalo se to už mockrát, že si lidé svého kompostového pomocníka spletli se zahradní skládkou a odhazovali zde zvířecí exkrementy, plast, kusy dřeva a také uhlíky z grilu a krbu. Pokud ani vy nechcete mít na zahradě drobnou skládku, odhazujte sem jen to vhodné.

Najděte si svůj typ

Než se hrdě pustíte do nákupu, je důležité, abyste věděli, jakou velikost vlastně budete potřebovat. Abyste náhodou nekoupili až moc velký nebo naopak až příliš malý. Kompostéry se dnes vyrábí už v několika velikostech. V případě, že máte například menší zahradu a rostlin zde není mnoho, hravě vám postačí objem 900 litrů. V opačném případě je výhodné volit mezi objemem 1800 litrů a největší dostupnou velikostí na trhu — 4500 litrů. Nezapomeňte také vybrat místo, kam svého nového parťáka umístíte.

Materiál hraje svou roli

Řada zkušených zahradníků se dnes shodne na tom, že nejlepší kompostéry jsou právě ty dřevěné, ovšem na trhu lze najít také plastové nebo dokonce drátěné. Pokud jde o cenu, tak se liší podle zvolené velikosti, přičemž nejmenší kousky lze sehnat už na necelé dva tisíce. Za ty větší už si každý pořádný zahradník bude muset trochu připlatit. Tak neváhejte a hurá na kompostování!

Publikováno: 25. 08. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator