Jak se vyznat v rybářských prutech 

Základní součástí výbavy každého rybáře je především prut. Podle čeho vybrat ten správný? Které parametry jsou důležité?

Vybrat správný rybářský prut je zásadní pro úspěch

Kvalitní rybářský prut je pro rybáře nezbytností. Potřebuje totiž splnit celou řadu nejdůležitějších funkcí. Jde o nahození nástrahy, zaseknutí, udržení nástrahy na správném místě a v neposlední řadě musí i zmírnit nápor chytané ryby. V potaz je potřeba brát celou řadu parametrů. Z hlediska rybáře je to především úroveň vlastních zkušeností, ale také preferovaný lovecký styl a konkrétní druh ryby, které budeme chytat. Kromě toho je potřeba se zaměřit i na parametry prutu jako takového.

Jaký vybrat prut podle rybářského stylu

Obecně lze pruty dle rybářského stylu rozdělit na tyto kategorie:
  • kaprové pruty
  • sumcové pruty
  • feederové pruty
  • muškařské pruty
  • přívlačové pruty
  • pruty na plavanou
  • mořské pruty

Kaprové pruty

Kaprové pruty nejsou určeny jen pro kapry, ale třeba i amury a cejny. Jejich podstatou je hlavně to, že jsou z konstrukčního hlediska pevné a odolné. Zvládnou tak i nápor těžších ryb. Dále lze tyto pruty rozdělit podle určení, akce a vrhací zátěže.

Sumcové pruty

Pro pruty na sumce analogicky platí to, co pro modely určené na kapry. Opět se jedná o mimořádně robustní nástroje, které jsou schopny z vody vytáhnout i metrák vážící „kousek“. Důležitým parametrem pro výběr je v tomto případě i délka.

Feederové pruty

Feeder je moderní technikou lovu pomocí krmítka, která se hodí třeba i pro kapry. Feederové pruty bývají lehké a dostatečně akční. Typická je pro ně hlavně ohebná špička, která dobře reaguje. Jsou proto doporučeníhodné i pro začínající rybáře. Kratší a citlivější varianty těchto prutů se nazývají pickerové.  

Muškařské pruty

Pruty muškařské by taktéž měly být lehké a ohebné. Vyznačují se vysokým počtem vodících oček. Na první pohled se rovněž liší od ostatních prutů umístěním sedla navijáku, který se nachází na spodním konci. Hodí se i pro lov lososů, hlavatek či lipanů.

Přívlačové pruty

Přívlačové pruty se používají pro vláčení dravých ryb pomocí umělé nástrahy. Tyto pruty se rozlišují podle ryby a dále podle typu nástrahy případně techniky přívlače. Vhodné jsou na štiky, sumce i pstruhy. Tedy je prakticky potřeba rozlišit velikost ryby.

Pruty na plavanou

Pruty na plavanou jsou vhodné pro specifickou techniku tzv. plavané. Jsou dlouhé, lehké a snadno se ovládají. Využívají se pro lov menších a středních ryb a jak už plyne z jejich názvu, jedná se o lov se splávkem.

Mořské pruty

V tuzemsku se z pochopitelných důvodů s touto variantou příliš nepotkáte. Určeny jsou tyto pruty, jak je patrno z označení mořské, pro lov mořských dravců. V principu se jedná o robustní a velmi odolné modely rybářských prutů. Použitelné jsou tak i pro lov sumců.

Konstrukce prutu

V základu je o konstrukci prutu nutno vědět alespoň to, že existují varianty teleskopické a dělené. Teleskopický prut je nejrozšířenější možností. A to zejména díky tomu, že je lehký, skladný a snadno použitelný pro začátečníky. Mimo to je i levný. Skládá se z jednotlivých částí, které se jednoduše vysunou a zasunou do sebe. Najdete je např. tady. Dělený prut lze rozložit na samostatné části. A platí, že čím více těchto částí je, tím lepší vlastnosti poskytne. Proto bývá oblíben pokročilými rybáři. Tento typ charakterizuje síla i ohebnost.

Publikováno: 24. 11. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator