Koncové měrky: Jak vybrat tu správnou?

Měření je základem úspěchu snad ve všech výrobních oborech. Bez vhodně zvoleného měřidla se neobejde téměř nikdo – švadlena používá krejčovský metr, zedník zase metr svinovací. A v oboru strojírenství nachází uplatnění posuvné měřítko. Slouží ke kontrole rozměrů. Ale co když neměří správně? To se dá zjistit poměrně snadno – pomocí koncové měrky. O co se jedná a jak vybrat nástroj, který přesně poslouží vašim potřebám? Koncová měrka má podobu ploché destičky nebo hranolu. Vyrábí se z tvrdokovu či keramiky, podle toho, zda je vyžadována odolnost proti korozi (keramické měrky) nebo vysoká odolnost (tvrdokov).

Kde se koncové měrky využívají?

Koncové měrky slouží při kontrole přesnosti, ale využití nachází při různých úkonech – proto se sortiment dělí do čtyř tříd. Označení „K“ mají koncové měrky určené pro kalibrační laboratoře, „0“ je označená třída nástrojů vhodných pro délkové měření a kalibraci měřicích přístrojů. Měrky spadající do třídy „1“ jsou určeny pro kalibraci kalibrů a nastavování měřicích přístrojů. A konečně třída „2“ – měrky pro běžné měření a nastavování míry. S ohledem na výše uvedené možnosti využití je zřejmé, že zdaleka nejpřesnější jsou koncové měrky určené pro kalibrační laboratoře (třída „K“). Měrky vyšších tříd nejsou tak přesné – nicméně ani v případě nástrojů „2“ třídy nejde o nijak zvlášť velkou odchylku – hovoříme řádově o desetinách mikrometru.

Měrky lze zakoupit jednotlivě i v sadě

Jediná měrka vám pravděpodobně stačit nebude, mnohem praktičtější je zakoupení celé sady. Kvalitní sady koncových měrek vyráběných dle standardů DIN3650 v třídách přesnosti „0“ a „1“ najdete například u specializovaného prodejce Michovský-TOOLS s.r.o., a to po 31, 87 a 103 kusech. Dodavatel však umožňuje také nákup samostatných kusů, a to do rozměru 1000 mm. Podrobnosti najdete na meridla.cz.

Publikováno: 26. 03. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator