Nová zelená úsporám 2021 bude končit. Jak na dotaci od příštího roku?

Zateplení domu je finančně náročná operace a stejně tak i výměna oken. Zadarmo rozhodně nejsou ani solární panely či fotovoltaika, ale když chce člověk z dlouhodobého hlediska ušetřit na nákladech za energie, musí investovat do moderních technologií. Ale kde na to vzít, když se na účtu adekvátní částka nepovaluje? Naštěstí existují státní dotační programy. Dotace pro energetické úspory lze získat v rámci Nové zelené úsporám, která běží již od srpna 2013. Předpokládané ukončení příjmu žádostí bylo stanoveno na poslední prosincový den tohoto roku nebo vyčerpáním alokované dotace. Co bude následovat? Historie dotačního programu se začala psát v roce 2009, kdy byla spuštěna první varianta Zelená úsporám. Měla pozitivní ohlasy a zájemci podali desítky tisíc žádostí, přičemž vyčerpali přes 11 miliard korun. V srpnu 2013 byl program obnoven a pod názvem Nová zelená úsporám trvá doteď. Z celkového počtu 55 420 žádostí (data k březnu roku 2020 dle Státního fondu životního prostředí) bylo vyhověno 48 tisícům v objemu 10,7 miliardy korun.

Co lze prostřednictvím dotací financovat?

Nová zelená úsporám umožňuje čerpat dotace na poměrně široké spektrum realizací. Finanční prostředky je možné použít na zateplení budovy, střechy či stropu, výměnu oken a dveří, výstavbu zelené střechy, pořízení solárního termického systému či fotovoltaiky, ale také na instalaci automatického větracího systému s rekuperací tepla a v neposlední řadě na výměnu elektrického topení za systém s tepelným čerpadlem. Na své si přijdou také zájemci o dotaci na výstavbu nebo koupi domu či bytu v nízkoenergetickém standardu.

Bude stát přispívat i nadále?

A odpověď na otázku, jak to bude s programem Nová zelená úspora 2021 v příštích letech? Chystá se pokračování, které bude trvat až do roku 2030. Zájemci o dotace tak rozhodně nemají dveře zavřené. Jen si musí počkat na zveřejnění konkrétních podmínek.

Publikováno: 07. 07. 2021

Kategorie: Finance

Autor: administrator