Pergola vám zajistí stín

Horké dny plné slunce nám opět ukázaly, jak moc je důležité mít na zahradě stín a tedy i místo, kde můžeme odpočívat, grilovat a trávit volný čas. Pergola kromě stínu poskytne i ochranu před deštěm.

Zábava i venku

Zastřešený prostor, kam nemohou sluneční paprsky ani déšť a přitom je stále venku, není nic nového. Pergoly byly stavěny už v dobách starověkého Říma, kde sloužily jako prostor pro zábavu a odpočinek i ochranu před prudkým sluncem. Využití pergoly se tak celkem nezměnilo, stále ji chceme umístit do míst, kde jíme, relaxujeme i se bavíme. Při doplnění o boční zastínění pak získáme prostor, který je chráněný i z boku a ve kterém tak nefouká. Pergola tak pomáhá prodloužit letní sezónu o několik týdnů a pokud si do ní pořídíme otevřený krb nebo některou z forem vytápění, můžeme ji využívat i v chladných dnech. Rozmary počasí nás tak už nemusí zajímat, ať už se chystáme grilovat nebo si jen v klidu vychutnat šálek kávy.

S pevnou konstrukcí

Variant, jak může pergola vypadat, je mnoho. Stále oblíbenější jsou hliníkové pergoly, které se hodí k moderním stavbám i tradičním starším domům. Mají lehkou a zároveň pevnou konstrukci, která odolá větru, mrazu i slunečním paprskům, má dlouhou životnost a vyžaduje jen minimální údržbu. Při plánování pergoly je dobré myslet na to, kde bude stát, kolik lidí a jak často ji bude využívat a také co vše by měla zakrýt. Rodina, která každou chvíli griluje a zve i kamarády a sousedy bude mít mnohem větší nároky na prostor než starší pár, který má rád svůj klid. Konstrukci pergoly nelze přemisťovat ani nijak schovat, kam ji postavíte, tam bude. Výhodou je, že není nutné umisťovat ji do blízkosti domu, může stát i samostatně uprostřed zahrady. Pro volnější prostor zvolte spíše markýzu, kterou v případě potřeby zatáhnete, ve staženém stavu je téměř neviditelná. Kvalitní markýzy také nabídnou ochranu před sluncem i deštěm, jejich instalace není nijak složitá. Nemůže stát samostatně, kotví se přímo na fasádu domu.

Venkovní zastřešený prostor nám umožní trávit více času na čerstvém vzduchu a ani letní déšť nebo prudké slunce nám nepřekazí zábavu s přáteli nebo přípravu obědu na grilu.

Zanech komentář