Technologie použité na výstavbu rodinného domu mají vliv na jeho tržní hodnotu

Model of house, thermal insulation of roof concept. Energy and money saving materials and systems

Důležitým faktorem ovlivňujícím tržní cenu nemovitosti je mimo jiné i to, z čeho je dům postavený. Technologií pro výstavbu rodinných domů existuje celá řada, a pokud nejste odborník na stavby či realitní expert, nemáte šanci skutečnou hodnotu s ohledem na použité technologie realisticky odhadnout. Myslete na to už v momentě, kdy stavbu zahajujete a rozhodujete se pro dodavatele jednotlivých řešení.

Ze zahraničí přicházejí stále nové a nové trendy a technologické postupy pro výstavbu domů, které mají přímočarý dopad na jeho hodnotu na realitním trhu. S tím jdou ruku v ruce zvýšené nároky na odborné znalosti pro výběr správných materiálů a technologií tak, aby se časem zhodnotily. Je totiž rozdíl, jestli stavíte tradiční zděnou stavbu z cihel, dřevostavbu postavenou sendvičovou technologií nebo modulární stavbu ze starých lodních kontejnerů. Do ceny se nepromítá jen použitá technologie a vstupní investice, ale také životnost domu, izolační vlastnosti, náklady na provoz a údržbu a další faktory.

Jedním z hlavních rozhodovacích kritérií bude určitě rozpočet, který máte k dispozici. Důležitou roli hraje také lokalita – ne každá technologie je vhodná do každé lokality. Klimatické podmínky jsou v České republice víceméně stabilní, nicméně i tak některé materiály a technologie nemohou být použity např. v záplavové oblasti. Dejte si pozor na kontrakty se zahraničními dodavateli, obzvláště těmi, kteří mají zkušenost hlavně se středomořskými stavbami. Ty v našich podmínkách nemusí obstát. Celý proces navíc prodraží logistika, kurzové rozdíly i formality jako smluvní zajištění a rozdílný legislativní rámec v cizí zemi.

Základní stavební materiál je rozhodující pro zvolené technologie – řeč je o výběru zdiva. Kromě ceny jsou důležité také vlastnosti jako nasákavost, životnost, tepelná izolace, odolnost v tahu a tlaku či akumulace tepla. Některé domy sice rychle a snadno vytopíte, avšak při větrání rychle chladnou, což je neefektivní. Zamyslete se také nad provozními náklady. S výběrem technologií a zdiva souvisí i to, jak bude dům vytápěn a odvětráván a jak bude řešená klimatizace a odvod přebytečné páry. To vše bude mít přímý dopad na provozní rozpočet. Pokud stavíte dům s vidinou, že tam chcete s rodinou strávit celý život, musíte zvážit vaše potřeby a finanční možnosti. Jednou postavený dům už bude těžké měnit, zjistíte-li později, že máte vysoké provozní náklady na život v něm.

Na trh technologií pro bydlení vstupuje silný energetický hráč

Česká firma LAMA Energy Group vstupuje do segmentu technologií pro bydlení a moderní novostavby a jako nejmladší divize se zaměří na profesionální projekce a realizace té nejlepší možné kombinace technologií, co se týče vytápění, větrání, chlazení, vody, elektroinstalací či dodávek energií. Patří mezi silné společnosti se stabilním obratem devět a více miliard korun ročně, má přes sedm set zaměstnanců, působí na třech kontinentech a může se pyšnit více než pětadvacetiletou tradici na trhu.  Mít na své straně pro projekt domu partnera s reputací a zázemím špičky v energetice s vlastním těžební infrastrukturou je obrovskou přidanou hodnotou. Kromě chytrého řešení technologií na klíč nabídne i řešení Smart Home na klíč s velmi jednoduchou regulací a designovými koncovými prvky.

Zanech komentář