Proč si pořídit vlastní udírnu?

Na začátek grilovací sezóny si sice budeme muset ještě pár týdnů počkat, ale sezóna uzení má ty nejlepší podmínky. A co obojí dohromady?

Gril i udírna

Zahradu většinou využíváme jako další prostor, kde trávíme čas. Někdo se rád stará o záhony a pěstuje vše co jde, jiný je domácí kutil, ale všichni mají rádi chvíle, kdy je práce hotová a s rodinou či přáteli se sejdeme u jídla. Jakmile počasí dovolí, vytáhneme gril a po zimní pauze se opět těšíme na přípravu masa i zeleniny. Ani vůně grilovaných pokrmů ale nedokáže konkurovat vůni právě vyuzených klobás a sýrů. Mít na zahradě vlastní udírnu je sen mnoha majitelů chat a domů, kteří nad jejím pořízením přemýšlí. Stavba svépomocí sice může na první pohled vypadat jednoduše a finančně výhodněji, ale spíše si přiděláme starosti a práci. Snadnější způsob je spolehnout se na osvědčená řešení, která navíc umožní i spojení uzení a grilování. To umožňují udírny s grilovací plochou a regulovanými otvory na přívod vzduchu, takže si vy sami rozhodnete, zda chcete narychlo ugrilovat rodinný oběd nebo si v udírně připravit klobásy na večer. A nebo zvládnete obojí najednou. Nezapomenutelné kouřové aroma dodají grilovaným i uzeným pokrmům udící lupínky, které jsou z různých druhů dřeva a před použitím se namočí ve vodě.

Chuť i konzervace

Připravit si čerstvé klobásy nebo kus uzeného masa, které můžeme jíst teplé hned po vytažení z udírny, je samozřejmě velké lákadlo. Uzení ale můžeme využít i pro konzervaci potravin, které tak déle vydrží. Právě maso je pro uzení skvělou surovinou, čerstvé vydrží jen několik dní, ale uzené můžeme skladovat mnohonásobně déle. Vyudit můžete i vlastní párky, buřty, salámy, zkoušet můžete i různé druhy ryb nebo sýrů, které si rozumí s bylinkami i kořením. Chladné počasí zatím není ideální pro posezení u grilu, ale pro uzení je naprosto perfektní. Chodit kontrolovat stav masa a a sýrů uvnitř udírny a pravidelně přikládat zvládnete mezi jinými činnostmi, kterých je na zahradě vždy mnoho. A přitom se těšit na dny, kdy začne být počasí příjemnější, budeme odpočívat ve stínu pergoly a čekat, až budou hotové pochoutky z grilu i udírny. Nejkrásnější na uzení, když máte udírnu vlastní, je možnost ochutnávat vše ještě před tím, než už hotové klobásy či maso přineseme na stůl.

Naučte se na zahradě odpočívat

Po deštivých a chladných týdnech jsme se dočkali slunečného letního počasí. Mnohem více času tak trávíme venku a zvlášť, pokud máme rodinný domek nebo chalupu. Kromě práce ale chceme i odpočívat, užívat si léta a bavit se. Perfektní relax po náročném dni v práci nebo údržbě zahrady je houpání. V dětských letech jsme na hřišti vždy jako první obsadili právě houpačky a věděli jsme proč. Houpání nás uklidňuje, vrací do dětských let a dobře působí i proti stresu. Pravidelně se opakující pohyb na nás zkrátka působí dobře a proto jsou zahradní houpačky u chat i domů tolik oblíbené. Odpočine si na nich celá rodina, jsou pohodlné a přímo zvou k tomu udělat si pauzu a na chvíli se jen tak houpat a dívat se do nebe. Při výběru dbejte na kvalitní zpracování a především stabilní konstrukci, abyste se nemuseli při každém pohybu bát úrazu či zranění. Nejčastěji se houpačky vyrábí ze dřeva nebo kovu a nezapomeňte myslet i na povrch, kam chcete houpačku umístit. Ideální pro trávení volného času na zahradě je i oblíbené grilování, na které se většinou sejdou i přátelé a rodina, takže o zábavu je postaráno. Zahradní krb vám umožní nejen grilovat, ale i posedět u plápolajícího ohně v chladných večerech. Některé modely se staví i s udírnou a tak máte mnoho možností, jak krb využít a kolik času u něj trávit. A to nejen v letních večerech, ale v jakémkoli ročním období. Pro grilování použijte dřevěné uhlí, pak stačí sundat rošt a můžete krb využívat jako ten klasický. Hodit se vám budou štípače dřeva, díky kterým jednoduše nachystáte dřevěná polínka na celý večer nebo hned několik večerů najednou a téměř bez práce. Posezení s přáteli chvíle strávené s rodinou, příjemný den na zahradě i odpočinek s knihou v ruce pod stínem slunečníku nám mohou dobít spoustu energie, kterou potřebujeme k tomu, abychom mohli bez problémů plnit všechny své povinnosti v pracovním i soukromém životě. Proto nezapomínejte kromě práce také právě na odpočinek a chvíle volna.

Publikováno: 29. 03. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator