Provensálský styl kuchyně a jeho specifika

Chcete ve své kuchyni vykouzlit atmosféru připomínající dobu našich babiček? Pak bude tou nejlepší volbou provensálský styl, který k nám dorazil až z Francie. A nejenom k nám. Provence styl je oblíbený po celém světě.

Zdroj: Gorenje.cz

Kde se vzal styl Provence?

Jeho původ lze vysledovat v zařízení francouzských paláců, které inspirovalo i francouzský venkovský lid a ten si časem přenesl tento styl do svých domovů. Provence ve venkovském provedení je samozřejmě zcela odlišné od původního stylu francouzských králů. V každém případě však získáme útulný interiér, který klade důraz především na jednoduchost a praktičnost.

Charakteristické pro Provence styl jsou teplé a světlé barvy, které přirozeně evokují vyšisování od slunce. To v jižní oblasti Francie, po které nese Provence styl své jméno, ostatně velmi intenzivně svítí. Kromě sluníčka si v Provence užijete také azurově modré moře, pole plná slunečnic a vonící levandule. A právě tyto motivy budou Provence styl ve vaší kuchyni vhodně doplňovat.

Jaké barvy použít do kuchyně ve stylu Provence?

Základní barva nábytku v Provence kuchyni je bílá, šedá, vanilková anebo smetanová. Některé kuchyňské linky v provensálském stylu mohou být však vybaveny i modrošedým či pastelově zeleným nábytkem a rozhodně nejde o přešlap. V případě provensálského stylu kuchyně hraje nejdůležitější roli dokonalé sladění všech barev, které by zároveň mělo respektovat přirozené uspořádání kuchyně a rozdělení na přípravnou, varnou a mycí zónu. Barvy by se měly vzájemně doplňovat a ladit od těch nejsvětlejších až po tmavé odstíny. Celek pak musí působit harmonicky a vyrovnaně a samozřejmě vzdušně.

Pro lepší představu si prohlédněte fotogalerií kuchyní ve stylu Provence od Gorenje.

Barvy musí v provensálském stylu dokonale ladit

Na rozdíl od například hutného anglického stylu libujícího si v hnědých, vínových až bordó barvách, provensálský styl kuchyně zaručuje svěžest a lehkost. Bílá barva jako základ je velmi praktická. I malou kuchyni dokáže opticky zvětšit a navíc vypadá svěže. Pokud je jí ale příliš, může díky ní i opravdu stylová kuchyně vypadat sterilně.

Je proto potřeba ji kombinovat s doplňky v dalších barevných odstínech, kterými jsou nejčastěji žlutá, modrá, zelená, lila anebo pastelově růžová. Právě tyto barvy mají schopnost vytvořit dokonalou venkovskou pohodu. Velmi oblíbená je například kombinace světle zelené s jemnou růžovou anebo pastelově žluté s blankytně modrou. Vždy vyberte jednu základní barvu a k ní přidejte maximálně dvě výraznější barvy doplňkové.

Zdroj: Gorenje.cz

Charakteristické rysy provensálského stylu

Provensálský styl bohatě využívá přírodní materiály. Jde především o dřevo, přírodní textilie, kámen anebo třeba terakotu v případě květináčů. Naprosto charakteristické jsou pro provensálský styl také doplňky do interiéru. V kuchyni ve francouzském stylu rozhodně nemůžete postrádat na pohled otlučené smaltované hrnce, keramiku, džbánky, talíře a další prvky kuchyňského vybavení.

Velmi často je v provensálských kuchyních vyžíván také porcelán v bílé barvě. Hospodyňka vyznávající provensálský styl kuchyně určitě vyrazí na nákup se slaměným nákupním košem. Co se týče dalšího nábytku, v provensálské kuchyni rozhodně nesmí scházet dřevěný stůl, který je srdcem domova. Ten by měl být ve srovnání například s rustikálním stylem, který vyznává zdobnost a oblé hrany, spíše strohý a jednoduchý.

Zatímco kuchyňský stůl v provensálském stylu vhodně doplní bílé keramické či kovové nádobí, rustikální styl vyžaduje luxusní starožitnosti. Pokud se rozhodnete pro pořízení nové kuchyně na míru v provensálském stylu, rozhodně nešetřete na kvalitě materiálu. Cena nové kuchyně se může vyšplhat do vysokých částek, které nebudete chtít vydávat za pár let znovu.

Zdroj: Gorenje.cz

Jak vypadají obklady do kuchyně ve stylu Provence?

Provensálský styl se v kuchyni může projevit nejen na lince, barvě stěn, dekorací a nábytku, ale také na obkladech za linkou či dlažbě na podlaze. Pro Provence styl je charakteristické setrvání na hranici mezi vintage a rustikálním laděním. Charakteristická dlažba v Provence stylu má bílý podklad s modrými či světle hnědými ornamenty. Velmi časté a oblíbené jsou na Provence dlažbě i jemné levandulové tóny. Ty v kombinaci s vintage květinovými motivy a umělou patinou citlivě dotvoří hlavní stylizační linii. Nebojte se sáhnout ani po dlažbě v imitaci dřeva či kamene nebo mozaice s výraznějšími barvami a dokonalou vintage patinou.

Bydlení ve stylu Provence nejen v kuchyni

V provensálském či vintage stylu jednoduše zařídíte celou domácnost. Vůbec nevadí, pokud máte ryze moderní interiér, do něhož se starožitné věci nehodí. Stačí malá drobnost a charakter vašeho bydlení se rázem změní. Dekorovat v Provence či vintage stylu lze závěsy, stoly, stěny, ale i komody a příborníky.

Stačí snítka levandule na lněném kuchyňském běhounu, ozdobná dečka s vázičkou anebo hodiny ve stylu francouzského venkova. Provence styl přenesete snadno do zbytku bytu například i tak, že použijete do kuchyně a koupelny stejné obklady a vytvoříte tak společnou designovou linii. Tu doplňte závěsy v ložnici s podobným barevným laděním a přidejte dva, tři polštářky na pohovku v obýváku? Že je pocit z vašeho bytu úplně jiný?

Co má společného Provence s vintage či středomořským stylem?

Na první pohled by se mohlo zdát, že vintage a provence styl se vzájemně překrývají. Mají hodně společného, ale panuje mezi nimi i jeden významný rozdíl. Zatímco vintage styl do sebe kumuluje vše staré a uctívá již zaniklé módní styly, provensálský styl nese charakteristické rysy jihofrancouzského venkova.

A v tom se ostatně liší i od středomořského stylu. Ten má v první řadě připomínat přímořský styl bydlení a přenést vás svou atmosférou alespoň v myšlenkách do kraje, ve kterém jste trávili dovolenou. I přímořský styl vyznává odstíny bílé a modré barvy a využívá přírodní materiály.

Charakteristické jsou pro něj ale drobné dekorace s mořskými motivy, tedy kotvami, rybami, kormidly, mořskými hvězdicemi, koníky, mušlemi a prakticky vším, co vás napadne v souvislosti s mořem a trávením dovolené. Jak Provence a vintage, tak i středomořský styl kladou důraz na sladěné detaily. I do moderního interiéru si můžete pořídit stylový přehoz na sedačku, prostírání do kuchyně anebo třeba podsedáky na židle.