Vneste s jarem do vašeho domova více světla

Obsah článku:
  1. Vyřešte tmavé stěny

Po dlouhé a mrazivé zimě jsme všichni vyprahlí a těšíme se, až ze sluníčka načerpáme životodárnou energii a zregenerujeme síly. Na jaro byste měli připravit nejen sebe, ale také váš domov. Nejde pouze o jarní nebo velikonoční dekorace – odborníci na interiér doporučují udělat doma takové změny a úpravy, které vnesou do vašeho domácího prostoru více světla a vzdušnosti. Poradili jsme se s interiérovou designérkou Anke Glut, jak toho docílit, aby změna přinesla žádoucí efekt a byla působivá.

O víkendu k nám přišlo jaro, alespoň tedy podle kalendáře. Když se podíváme z okna, zatím to na oteplení a tu pravou jarní náladu ještě nevypadá – o to více času máte, abyste se zamysleli nad sezónními změnami u vás doma. Člověk přeci jen vychází z přírody, a tak i na nás dopadá pomalé procitání ze zimního spánku a vůle k životu. Nejlépe uděláte, když tento příliv energie zohledníte i v uspořádání a zařízení vašeho obytného prostoru.

„V tomto případě se nebavíme o tradičním jarním úklidu, i když i ten je potřeba udělat a byt po tmavé zimě z gruntu vysmýčit. Kromě mokrého úklidu je ale také důležité byt s příchodem jara oživit a pustit do něj více světla. Vhodně zvolenými barvami můžete s bytem opticky kouzlit. S pomocí barev ho můžete zvětšit, vyřešit nedostatek místa a pocit stísněnosti a zařídit, aby se v něm jeho obyvatel cítil klidně a bezpečně. Barvy mají z hlediska psychologie velkou moc, a když se naučíte o nich přemýšlet, prokáží vám u vás doma dobrou službu,“ říká interiérová designérka Anke Glut, která pochází z Německa, ale svůj profesní i osobní život spojila s Českem. Věnuje se nyní návrhům rezidenčních i komerčních prostor včetně vizualizací.

Vyřešte tmavé stěny

Na větší rekonstrukci vám zatím nezbývají peníze, ale i tak byste chtěli vyřešit tmavá místa v interiéru? S trochou kreativity dosáhnete kýženého zlepšení. Pokud doma máte zastavěné stěny sestavami nábytku v tmavých barvách, pokuste se tyto tmavé plochy rozbít. „Tmavé stěny byt opticky zmenšují, ale to neznamená, že se nemůžete pokusit tento dojem rozbít. Nemusíte hned sahat po malířské štětce, stačí rychlé a efektní řešení v podobě dominantní světlé dekorace, kterou umístíte na stěnu. Může jít o obraz, plátno, plakát nebo fotku. Světlé místo na sebe bude poutat pozornost a okoukaný prostor oživí i vizuálně odlehčí,“ vysvětluje Anke Glut.

Ve spojení s generálním úklidem se zaměřte na vyčištění prostoru od zbytečných a nepotřebných věcí. „Pořádně se rozhlédněte kolem sebe. Jaro do vašeho bytu můžete přivést už jen tím, že se zbavíme všeho, co nepotřebujete a co dělá váš příbytek pocitově těžkým. Pracujte opatrně i s bytovými textiliemi – na jednu stranu dovedou byt zútulnit a propůjčit mu domácký ráz, na druhou stranu platí, že méně je někdy více. Když to přeženete a prostor jimi zahltíte, bude se i vám žít jako pod těžkou dekou. Často hodně světla pohlcují i nevhodně vybrané závěsy. Pokud máte malý a tmavý byt, vyberte si závěsy ze světlých a lehkých materiálů, aby vám nepohlcovaly více světla, než je nutné,“ uzavírá Glut.

Publikováno: 27. 03. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator