Vše, co byste měli vědět o protipožárních dveřích

Kvalitní protipožární dveře představují opatření, které je nezbytné pro zabezpečení každé únikové cesty. Ať už jde o nákupní centra, budovy veřejných institucí, sportovní stadiony apod., zákonem stanovené technické normy hovoří jasně – všechny tyto objekty musí disponovat únikovými prostory pro evakuaci osob v případě mimořádných událostí, jako je například požár. Čím jsou protipožární dveře charakteristické a v čem se liší od běžných dveří?

Konstrukce musí odpovídat platným normám

Konstrukční podmínky pro výrobu protipožárních dveří musí odpovídat aktuálnímu znění zákona. Konkrétně vyhlášce 202/1999 Sb. Ministerstva vnitra. Požární uzávěry jsou mimořádně odolné proti vnějším vlivům a používají se v interiéru i exteriéru. Konkrétní vlastnosti závisí na daném stupni odolnosti – v praxi mají dveře označení DP1, DP2 a DP3. Protipožární ocelové dveře s označením DP1 se vyrábí z nehořlavých materiálů. Pod označením DP2 najdete varianty, které obsahují také dřevěné prvky. A konečně DP3 – pod touto kombinací znaků a čísla se skrývají celodřevěné požární dveře. Výrobci se řídí požárními předpisy a jsou povinni zajistit, aby všechny komponenty (kování a kliky) odpovídaly přísným technickým normám. Důležité je i snadné otevírání – dveře se musí při evakuaci osob snadno otevřít. Dveře mohou být opatřeny povrchovou úpravou v podobě vypalované práškové barvy (komaxit). Díky vytvrzení ve speciální vypalovací peci je barva perfektně zafixována a zajištěna její dlouhá životnost. Protipožární dveře se instalují do ocelových zárubní, které jsou k mání s těsněním i bez něj. Také zárubně musí odpovídat normám, jinak by dveře nemohly dost dobře plnit svůj účel.

Na koho se obrátit?

Jednokřídlé i dvoukřídlé požární dveře v různých variantách (prosklené ocelové sestavy, prosklené rámové a prosklené výřezové dveře) najdete v nabídce specializovaného českého výrobce BB-kovo s.r.o. Podrobné informace najdete na www.bbkovo.cz.