Vybíráme podlahovou krytinu. Je lepší vinyl, PVC anebo laminát?

Obsah článku:
  1. PVC podlahy
  2. Laminát
  3. Vinyl
V posledních deseti letech se trendy ve světě bydlení výrazně změnily. Přestože dřevěné podlahy působí elegantním a přirozeným dojmem, po praktické a funkční stránce vás příliš nenadchnou, protože vyžadují poměrně náročnou údržbu. Pokud však prahnete po variantě, která nepotřebuje pravidelnou péči, nabízí se podlahové krytiny z umělých materiálů. Dokonce jsou v dekorech dřeva, a tak dokážou nahradit i dřevěné parkety. V porovnání se dřevem jsou umělé materiály i levnějším řešením, navíc jim nevadí voda a vysoká zátěž, tudíž takové PVC podlahy uplatníte například i v kuchyních.

PVC podlahy

Pod třemi písmenky PVC se skrývá vícevrstvá syntetická krytina, k jejíž výrobě dochází polymerací z vinylchloridu. Jestliže vám chemická označení nic neříkají, raději přejděme k samotným vlastnostem PVC podlahy. Přední výhodou je především nízká pořizovací cena. Dále vás nadchnou dlouhá životnost a jednoduchá montáž. Pro zeleně smýšlející jedince máme také skvělou zprávu, protože PVC se dá ekologicky zlikvidovat. Vybrat si navíc můžete z různých druhů, jako jsou zátěžové podlahy odolné vůči poškrábání a skvrnám.

Laminát

Mezi další bytové podlahy spadá laminát, jehož cena je ještě nižší než u PVC. Laminátová variace je mnohdy označována jako odolnější alternativa dřeva, neboť se skládá z několika vrstev. Pokládá se podobně jako plovoucí podlaha, tudíž nedochází k lepení k podkladové vrstvě. Počítejte však s tím, že laminát nemá rád vodu, a tak se určitě nehodí do kuchyně anebo místností s vyšší vlhkostí.

Vinyl

Závěrem se podíváme ještě na vinyl, který se snadno a rychle pokládá. Pyšní se perfektními protihlukovými vlastnostmi a přijatelnou cenou. Jelikož se jedná o poměrně odolný materiál, nemusíte se bát, že by došlo k poškození při pádu nějakého předmětu. Pokud se však už stane, že se vinyl poškodí, dá se onen poškozený díl vyměnit za nový.