Šetřit na energiích se dá relativně snadno

Elektřina, potažmo plyn jsou dnes skutečně velice drahé a hodně lidí má kvůli tomu problém platit složenky. Cena těchto komodit se totiž během poměrně krátké doby zněkolikanásobila, což má samozřejmě negativní vliv na peněženky široké skupiny obyvatel. Této nepřízni je však možné docela účinně čelit, a sice vhodnými opatřeními, které mohu mít často významný vliv na spotřebu, a tím i na podobu ročního vyúčtování.

Solární kolektory

Kdo chce jít do úspory energií skutečně naplno, ten si pořídí domácí solární elektrárnu. Nejedná se samozřejmě o nic levného. Stát však tento druh investice poměrně štědře dotuje, takže se každému novopečenému majiteli část peněz rychle vrátí. S kolektory je možné nejen ohřívat vodu, ale také vyrábět elektřinu do celého domu. Pro lepší účinek je ideální nainstalovat kolektory na místa, kam svítí slunce po většinu dne. Typicky to může být střecha, ale využít se k tomuto účelu dá třeba i nevyužívané políčko.

Méně žravé spotřebiče

Bez adekvátních elektrospotřebičů typu televize, lednice či pračka bychom si už dnes nedokázali svůj život ani představit. Ovšem tyto přístroje jsou zároveň velkými energo žrouty. Nemusí tomu tak být vždy. Běžně se dají pořídit i mnohem úspornější verze, které jsou sice ve většině případů o něco dražší, avšak v konečném důsledku se jejich koupě stejně vyplatí, zvláště při dnešních cenách elektřiny.

Nižší jas

U televizí ještě chvíli zůstaneme. Tyto přístroje totiž mají kapacitu k docela velkým úsporám. Stačí jen nastavit níže jas, potažmo kontrast. Díky tomuto jednoduchému kroku je možné snížit spotřebu až o polovinu, někdy i více. Toto je samozřejmě snadné aplikovat i na počítačové monitory.

Populární soutěž

Najít dnes inspiraci pro to, jak doma šetřit na energiích, není vůbec složité. Když už člověk nebude vědět kudy kam, může dobré podněty získat třeba ze soutěže E.ON Energy Globe, která spočívá v hledání projektů zaměřující se na energetickou udržitelnost a úsporu.

Publikováno: 27. 09. 2022

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator